Рефет Абази

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рефет Абази
Refet Abazi
Роден 17 јануари 1964
Тетово
Националност Македонски Албанец
Познат по улогата во:
Наше маало
Трст виа Скопје
Занимање глумец

Рефет Абази (алб. Refet Abazi, Тетово, 17 јануари 1964) — македонски глумец и педагог.

Животопис[уреди | уреди извор]

Во 1989 година дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје, отсек драмски глумци. Уште како студент е ангажиран во многу тетарски, телевизиски и филмски проекти. Во својата глумечка кариера исполнил голем број значајни тетарски улоги за националните театри, како и за многу независни и меѓународни проекти. За своите глумечки остварувања е наградуван на многу фестивали во земјава и во странство. Од 1999 работи како професор по глумечка игра на ФДУ, Скопје.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]