Прејди на содржината

Мишел Обама

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мишел Лаван Робинсон Обама (родена на 17 јануари 1964 година) е сопругата на 44-тиот и претседател на САД, Барак Обама. Израсната е на јужната страна на Чикаго, Обама посетувала предавања на универзитетот Принстон и право на Харвард пред да се врати во Чикаго и да работи во адвокатската фирма Сидли Остин, каде што се сретнала со нејзиниот иден сопруг. Потоа, таа работела како дел од персоналот на градската управа на Чикаго како помошничка на градоначалникот Ричард Дејли М, и за Медицинскиот центар на Универзитетот во Чикаго. Во текот на 2007 и 2008 година таа помогна во кампањата за претседателската кандидатура на нејзиниот сопруг и одржува воведен говор на Националната демократска конвенција во 2008 година. Таа е мајка на две ќерки, Малија и Саша, а е сестра на Крег Робинсон, тренер на кошаркаркарска репрезентација за мажи на Државниот универзитет во Орегон. Како сопруга на сенаторот, а подоцна и првата дама, таа стана модна икона и пример за жена, и забележлив поборник за сознанието на сиромаштијата и здравата исхрана.

Семејство и образование[уреди | уреди извор]

Мишел Лаван Робинсон е родена на 17 јануари 1964 година, во Чикаго, Илиноис од татко Фрејзер Робинсон III, вработен во градски водовод и демократски партиски комесар во својата област, а мајка Маријан Робинсон Шилдс, секретарка во Шпигел компанија за продавање преку каталог. Нејзината мајка била со полно работно време додека Мишел влезе средно училиште. Робинсон и Шилдс семејствата можат да ги пронајдат своите корени од Афроамериканците кои пред Американската граѓанска војна живееле во јужниот дел на САД. Нејзиниот пра-пра дедо, Џим Робинсон, бил американски роб во државата Јужна Каролина, каде што некои од нејзиното семејството сè уште живеат. Нејзината пра-пра-пра баба , Мелвинија Шилдс, исто така, роб, останала бремена од бел човек. Неговото име и природата на нивниот синдикат се изгубени. Таа го родила дворасниот пра-пра дедо на Мишел, Долфус Т. Шилдс. Таа пораснала во двокатна куќа на Улицата Евклид во областа Јужен Брег во Чикаго. Нејзините родители изнајмиле малечок апартман на вториот кат на куќата од нејзината тетка, која живеела на долниот спрат.Таа е порасната во она што таа го опишува како "конвенционалнален" дом, со " мајката дома, таткото на работа,и можеш да вечераш околу масата ".Членовите на семејството се забавувале заедно играјќи табла, игри како монопол и читање. Семејството присуствува на служби во методистичката црква во близина на Јужен Брег. Робинсонови оделе на одмор во рустикална кабина во White Cloud, Мичиген. Таа и нејзиниот брат, Крег (кој е 21 месец постар), го прескокнале второ одделение. Во шесто одделение, Мишел била префрлена во одделението за надарени ученици во основното училиште, Bryn Mawr (училиштето подоцна било преименувано во Bouchet Academy). Таа го посетувала средното училиште Витни Јанг, првото елитно училиште во Чикаго, и таму четири години била на списокот на најдобрите студенти, таа била член на National Honor Society и била благајник на студентскиот совет. Патувањето од дома до школо, од областа, South Side во областа Near West Side, и одземло три часа секој ден. Таа била сокласник со Santita Jackson, ќерка на Jesse Jackson и помалата сестра Jesse Jackson, Jr. Дипломирала во 1981 година како втора во генерацијата. Мишел била инспирирана да го следи нејзиниот брат на Универзитетот "Принстон";тој дипломирал во 1983 година. На Принстон, го критикуваше начинот на предавање на францускиот јазик, тврдејќи дека треба да има повеќе разговорно.. Како дел од нејзините барања за матурата, таа напиша една теза под наслов "Црнците образовани на Пристон и црнечката заедница." "Се сеќавам дека бев шокирана", вели таа, "од страна на студентите кои возеа БМВ. Јас дури и не ги познавав ни родителите кои возеа БМВ." Додека беше на Принстон, таа почна да работи со земјите од Третиот Светски центар (сега познат како Карл А. Центар), академски и културна група која ги поддржува студентите на малцинствата, работи како дневен центар кој, исто така, вклучува после училишно туторство. Робинсон ги почна студиите по социологија и студиите по афроамериканска историја и дипломирала cum laude со диплома за уметност во 1985 година. Таа ја доби нејзината докторска диплома по право на Харвард во 1988 година. На Харвард таа учествувала во демонстрациите кои бараа вработување на малцинските наставниците и работела за Бирото за правна помош на Харвард, помош на ниско приходните станари со станбени случаи. Таа е третата Прва дама со постдипломски студии, по нејзините две непосредни претходници, Хилари Клинтон и Лора Буш. Во јули 2008 година, Обама ја прифатила поканата да стане почесен член на 100-годишнот црнечки женски клуб Алфа Капа Алфа , кој во време додека таа студира на Принстон не е активен меѓу студентите на додипломски студии.

Барак и Мишел Обама, облечени во темна облека на отворено, пред насобраната толпа. Неговиот израз е смуртен, таа е со широка насмевка.
Барак и Мишел Обама.

Таа го запозна Барак Обама, кога тие биле едни од ретките Афроамериканци во нивната адвокатска фирма, Сидли Остин (таа понекогаш вели дека биле само двајца, иако други укажувале дека имало и други во различни сектори), а таа била назначена да го обучува него како летен соработник. Нивната врска започнува со бизнис ручек, а потоа и со состанокот на локалната непрофитна организација, на која тој првпат ја импресионира. Парот на својот прв состанок го избрал филмот на Spike Lee Do the Right Thing (направи ја вистинската работа). Тие се венчале во октомври 1992 година, имаат две ќерки, Мали Ен (родена 1998) и Наташа (позната како Саша, родена 2001 година). По неговиот избор во Сенатот на САД, семејството Обама продолжи да живее на јужната страна од Чикаго, одлучувајќи да останат таму, наместо да се преселат во Вашингтон. Во текот на кампањата на нејзиниот сопруг за претседател на САД во 2008 година, таа се обврзала дека преку ноќ ќе биде отсутна само еднаш неделно, - дека во капањата ќе биде активна само два дена неделно и ќе биде дома до крајот на вториот ден "заради нивните две деца. Таа е сестра на Крег Робинсон, кошаркарски тренер на мажи на Државниот универзитет во Орегон. Таа е прв братучед на, еднаш отстранетиот, Раби каперси В. Funnye помладиот, еден од најпознатите црни рабини во земјата. Таа еднаш побарала од тогашниот свршеник да се сретне со нејзиниот потенцијален шеф, Валери Џарет, кое се смета за нејзин прв чекор во кариерата. Сега, Џарет е еден од најблиските советници на нејзиниот сопруг. Брачната врска има свои подеми и падови; комбинацијата на развојот на семејниот живот и почетокот на политичката кариера довела до многу аргументи за балансирање на работата и семејството. Барак Обама во својата втора книга,The Audacity of Hope: Thoughts on Reclaiming the American Dream,напиша дека "уморни и под стрес, ние имавме малку време за разговор, а уште помалку љубов" Сепак, и покрај нивните семејни обврски и кариери, тие ќе продолжат во обидот да се организира заедничка ноќ надвор.Нивните ќерки го посетувале приватното училиште по името University of Chicago Laboratory Schools. Како член на одборот на училиштето, Мишел се борела да ја задржи разноликоста на училиштето кога другите членови на одборот поврзани со Универзитетот во Чикаго се обидувале да резервираат повеќе слотови за децата на факултет. Ова резултираше со план за проширување на училиштето. Ќерките на Обама сега го посетуваат Sidwell Friends School во Вашингтон, откако исто така го посетувале ''Georgetown Day School''. Таа изјави во интервјуто за The Ellen DeGeneres Show дека двојката нема намера да има повеќе деца. Тие добиле совети од минатите први дами Laura Bush, Rosalynn Carter и Hillary Rodham Clinton за одгледување на децата во Белата Куќа. Маријан Робинсон, мајката на Мишел, се пресели во Белата куќа за да им помогне со децата.

Кариера[уреди | уреди извор]

По завршувањето на студиите по право, беше партнер во канцеларијата во Чикаго на адвокатска фирма Сидли Остин, каде што првпат се сретна со својот иден сопруг. Во компанијата била задолжена за маркетинг и интелектуалната сопственост. Таа ја задржала правната лиценца но бидејќи повеќе не и требала за нејзината работа таа била доброволец за неактивен статус од 1993. Во 1991 година, таа во Чикаго заземала позиции од јавен сектор како советник на градоначалникот, и како асистент комесар за планирање и развој. Во 1993 таа станала извршен директор на канцеларијата на Чикаго на вработените во јавниот сектор, непрофитна организација во која се охрабруваат младите луѓе да се вклучат во решавање на социјалните проблеми со кои работат во непрофитни групи и владини агенции. Таму таа работела речиси четири години и со тоа поставила рекорден прилив на донации во организацијата која продолжува да работи долго време по нејзиното заминување. Во 1996 година, таа служи како продекан на студентски Услуги на Универзитетот во Чикаго, каде што го разви Универзитетскиот центар за помош на заедницата. Во 2002, таа почна да работи за Универзитетската болница во Чикаго, прво како извршен директор за социјални прашања, и во почетокот на мај 2005 година. како потпретседател за општествени и надворешни прашања., Таа ја задржа позицијата во Универзитетската болница во Чикаго во текот на кампањата на прелиминарните партиски избори но мораше да се скрати работното време со цел да посвети повеќе време на своите ќерки и за да може да работи за изборот на мажот и; подоцна потполно го замрзнала одењето на работа. Според повратокот на данок на двојката во 2006 година, платата на Мишел била 273.618 $ од Универзитетската болница во Чикаго, а Барак имал сенаторска плата во износ од 157.082 $. Вкупниот приход на Обама, сепак, изнесуваше 991.296 $, вклучувајќи го и 51.200 $ што тој ги заработил како член на Управниот одбор на TreeHouse Foods и инвестиции и приходи од авторски права од неговите книги. Таа служеше како платен член на Управниот одбор TreeHouse Foods, Inc. (NYSE: THS), Wal-Mart " главен снабдувач со кого таа ги намали врските веднаш откако нејзиниот сопруг направи критички коментари на Вол-Март" во форумот на АФЛ-ЦИО во Трентон, Њу Џерси, на 14 мај 2007 година. Таа служи на одборот на директори на Чикаго Советот за глобални прашања.

Претседателски избори 2008[уреди | уреди извор]

Мишел Обама, Опра Винфри и Барак Обама на сцената на еден предизборен собир.
Винфри им се приклучува на Обамови за време на кампањата, 10 декември 2007
Обамови се соочуваат едни со други и удираат тупаници на сцената. Таа е облечена во пурпурен фустан, а тој носи темен костум. Неколку знаци кои се читаат "ПРОМЕНАТА ВО КОЈА МОЖЕМЕ ДА ВЕРУВАМЕ" и неколку фотографери сликаат.
Обамовата тупаница на неговата победа на демократската номинација. .
Барак и Мишел Обама и една жена и човек на сцената. Првите три насмевки и мавтања. Мажите носат костим панталони, бели кошули со насукани ракави и врски. Мишел е во шарен фустан а другата жена е во крем бизнис костим.
Двојката Обама, со Џо и Џил Бајден на 23 август 2008 година на објавувањето за Заменик претседател воСпрингфилд, Илиноис.
Мишел Обама зборува на конвенцијата; нејзиниот лик и име се проектирани на огромен екран зад неа. Големата публика мавта со вертикални сини знамиња.
Обама зборува на Демократската конвенција во 2008

Иако Обама водеше кампања во име на својот сопруг, уште во почетокот на неговата политичка кариера со ракување и собирање финансиски средства, најпрво не и се допаѓала таа активност. Кога таа работела за кампањата на својот сопруг во текот на 2000 година за ''United States House of Representatives'', нејзиниот шеф на Универзитетот во Чикаго, праша дали има било едно нешто во врска со кампања во што таа ужива; по некое размислување, одговори дека таа посета на толку многу соби и внесоа нови идеи за украсување. Во прво време, Обама имаше резервации за претседателската кампања на својот сопруг, поради стравувањата за можен негативен ефект врз своите ќерки.Таа вели дека таа направила договор во кој нејзиниот сопруг се откажал од пушењето во замена за нејзината поддршка на неговата одлука да работи.За нејзината улога во претседателската кампања на сопругот, таа изјави: ".. Мојата работа не е висок советник" За време на кампањата, таа разговараше издигнување и образование со користење на мајчинството, како рамка. Во мај 2007 година, три месеци откако нејзиниот сопруг ја искажал својата претседателска кандидатура, таа ги намали своите професионални одговорности од 80 отсто за поддршка на неговата претседателска кампања. Во почетокот на кампањата, таа беше ограничено вклучување во кое таа патувала на политички настани само два дена од неделата и патувале преку ноќ само ако нивните ќерки можеле да дојдат сами;.. од почетокот на февруари 2008 нејзиното учество се зголемило значително, присуствувала на триесет и три настани за осум дена. Таа направила неколку кампањски настапи со Опра Винфри. Таа напишала свои говори за претседателската кампања на сопругот и, генерално, зборувала без забелешки. Во текот на кампањата, медиумите често ја етикетирале како "лута црна жена", и некои мрежни места се обиделе да го пропагираат овој имиџ, предизвикувајќи ја да одговори: "Барак и јас сме во очите на јавноста многу години наназад, и ние сме развиле дебела кожа на патот. Кога сте надвор од кампањата, секогаш ќе има критики. Јас само ќе го примев тоа спокојно, и на крајот од денот, јас знам дека тоа доаѓа со територија. " До крајот на 2008 година Националната демократска конвенција во август, медиумите забележуваа дека нејзиното присуство за време на кампањата порасна помеко одошто во почетокот на трката, фокусирајќи се на барањата и соживувањето со публиката отколку фрлање предизвици на нив, давајќи интервјуа за да ги покаже " The View и публикации како Ladies' Home Journal , наместо да се појавува на вестите. Промената дури се гледаше во нејзините модни избори, носење повеќе неформална облека на место парчиња на својот поранешен дизајнер. Појавата на The View делумно беше цел да помогне за ублажување на нејзиниот имиџ во јавноста, и во печатот бил широко покриен. Претседателската кампања беше нејзината прва изложеност на националната политичка сцена;. Дури и местото на демократските кандидати беше стеснет на двајца, таа се сметаше за најмалку познатиот од брачните другари на кандидатите. Во почетокот на кампањата, таа рече анегдоти за семејниот живот на Обама, но сепак, како што на пресот почна да го нагласува нејзиниот сарказам, таа ги смири. "Њујорк тајмс" op-ed колумнистот Maureen Dowd напиша: Јас негодувам малку кога Мишел Обама го прекорува нејзиниот сопруг како обичен смртник - комична рутина која почива на претпоставката дека ние го гледаме како бог ... Но, тоа не може да биде паметна политика за да се потсмеваат него на начин што го претвора од JFK Глам во световниот Gerald Ford, печејќи ја својата англиска кифла. Ако сенаторот Обама е безначаен дали Камелот е мистика, зошто да се разоткрие оваа мистика? На првата вечер на Националната демократска конвенција од 2008, Крег Робинсон ја претстави неговата помлада сестра. Таа одржа својот говор, при што таа се обиде да ги прикаже себеси и своето семејство, како олицетворение на американскиот сон. Обама рече дека двајцата таа и нејзиниот сопруг верувале "дека работите напорно за она што го сакате во животот, дека вашиот збор е ваша обврска, а вие го направете го она што зборувате дека ќе го направите, дека ги третирате луѓето со достоинство и почит, па дури и ако не ги знаете, па дури и ако не се согласувате со нив. " Таа исто така искажа љубовта кон нејзината земја, како одговор на критиките за нејзините поранешни изјави во врска со чувството дека е гордана својата земја за првпат. Тој воведен говор во голема мера беше добро примен и предизвика главно позитивни критики. Rasmussen Reports ги покажуваат резултатите од анкетата за фаворизација меѓу Американците достигнува 55%. На 6 Октомври 2008 емитувачот, Larry King ја праша дали американскиот електорат го поминал Бредли ефектот. Таа изјави дека постигнувањето на нејзиниот сопруг за номинацијата беше прилично силен индикатор дека е така. Истата ноќ, таа, исто така, беше интервјуирана од страна на Џон Стјуарт од The Daily Show, каде што таа ги оттргна критиките за нејзиниот сопруг и неговата кампања. На Фокс Њус "Америка Пулс, E. D. Hill се наврати на првиот удар споделен од страна на двојката Обама на ноќта кога ја обезбедиле Демократската претседателска номинација како" терористички удар ", Хил беше симнат од функцијата и шоуто било откажано.

Првата дама на САД[уреди | уреди извор]

Јавниот имиџ и стил[уреди | уреди извор]

Со доаѓањето на нејзиниот сопруг, како истакнат националeн политичар, Мишел Обама стана дел од популарната култура. Во мај 2006 година, нејзините квалитети се најде на листата на '25 најинспиративните жени во светот. " Во јули 2007 година" Vanity Fair ја стави на списокот на '10 те најдобри светски облечени луѓе. " Таа беше почесен гостин на Oprah Winfrey's Legends Ball како"young'un"оддаваше почит на "Легенди", кои помогнаа да го отвори патот за афроамериканските жени. Во септември 2007 година, магазинот 02.138 ја рангира како 58ма од "Харвард" 100 "; списокот на највлијателните на Харвард алумни од претходната година. Нејзиниот сопруг беше рангиран на четвртото место. Во јули 2008 година, таа направи повторно настапи на "Венити фер меѓународниот список на најдобро облечени. Таа, исто така, се појави на Народната листата од 2008 година за најдобро облечени жени и беше пофалена од страна на списанието за нејзиниот 'класичен и уверен' изглед. Многу извори шпекулирале дека, како висок профил афроамериканска жена во стабилен брак, таа ќе биде позитивен модел кој ќе влијае на погледот на светот на Афроамериканците. Нејзините модни избори беа дел од Fashion week, но влијанието на Обама во ова поле не влијание на малиот број афроамерикански модели кои учествуваат, како што некои мислат тоа би можело. Таа е споредувана со Жаклин Кенеди, поради нејзината смисла за стил, а исто така и со Барбара Буш за нејзината дисциплина и пристојност. Нејзиниот бел свечен фустан, на едно рамо на Jason Wu 2009 бил " неверојатна комбинација од Ненси Реган и Џеки Кенеди ". Стилот на Обама е опишан како популистички. Таа често носи облека од дизајнери како Calvin Klein, Oscar de la Renta, Isabel Toledo,Narciso Rodriguez, Donna Ricco и Maria Pinto, и стана моден трендсетер, особено фаворизирала фустани без ракави, кои ги покажувале нејзините рамења. Таа се појави на насловната и на голема слика во изданието на " Vogue" во март 2009. Секоја прва дама почнувајќи од Лу Хувер (освен Бес Труман) е во "Вог", но само Хилари Клинтон претходно се појави на насловната страница. Медиумите беа критикувани затоа што се фокусираа повеќе на модна смисла на првата дама отколку на нејзините сериозни придонеси. Таа изјави дека како прва дама би сакала да го фокусира вниманието на прашањата од интерес за војската и работниците. U.S.News & World Report blogger, PBS домаќинстовто и Scripps Howard колумнистот Bonnie Erbe тврди дека публицистите на Обама го хранат нагласокот на стилот над супстанција. Erbe во повеќе наврати има изјавено дека таа си дава несоодветна улога поради пренагласениот стил .

Преземената работа и промовираните каузи[уреди | уреди извор]

За време на нејзините првите месеци како прва дама, таа честопати ги посетуваше засолништата за бездомници и народнте кујни. Таа е, исто така, испратила претставници на училиштата и се залагаше за јавниот сервис. На својата прва посета во странство во април 2009 година, таа ги посети заболените од рак во болничкото одделение со Сара Браун, сопругата на британскиот премиер Гордон Браун. Таа почна со застапување на воени семејства. Како и нејзините претходнички Клинтон и Буш, кои го поддржаа органското движење со инструкции на кујните на Белата куќа да купуваат органска храна, Обама добила внимание со садење на органска градина и инсталирање на пчелни сандаци на јужниот тревник од Белата куќа, која ќе обезбеди органско производство и мед на првото семејство и за државните вечери и други официјални средби. Обама стана застапник на приоритетите на политиката на нејзиниот сопруг со промовирање на записи кои го поддржуваат тоа. По усвојувањето на Pay equity законот, Обама била домаќин на Белата Куќа залагајќи се за правата на жените во славата. Таа ја обзнанила својата поддршка за законот за стимулирање на економијата во посета на ''United States Department of Housing and Urban Development и United States Department of Education''. Некои набљудувачи гледале позитивно врз нејзините законодавни активности, додека други велат дека таа треба да биде помалку вклучена во политиката. Според нејзините претставници, таа има намера да ги посети сите United States Cabinet на ниво агенции, со цел да се запознаат со ситуацијата во Вашингтон. Таа се има стекнато со растечка јавната поддршка во нејзините рани месеци како прва дама. Таа е позната по својата поддршка од воените семејства и некои републиканци. Како што јавноста навикната на неа, таа станува сè повеќе прифатена како пример. Newsweek ја опишуваат нејзината прва посета во странство, како и изложба на нејзиниот т.н. "star power" и MSN, го опиша како приказ на елегантно облечена. Имало поставени прашања во американските и британските медиуми во врска со протоколот кога двојката Обама се сретна Кралицата Елизабета Втора, и Мишел осетила допир на грбот од страна на кралицата за време на приемот, наводно против традиционален кралски бонтон. Палатата ги негираше овие извори дека се случило какво било нарушување на бонтон. На 5 јуни 2009 година, Белата куќа соопшти дека Мишел Обама го заменила нејзиниот сегашен шеф на кабинетот, Џеки Норис, со Сузан Шер, долгогодишен пријател и советник. Норис ќе стане висок советник на ''Corporation for National and Community Service''. Потоа, во февруари 2010 година, оставката на социјалната секретарка на Белата куќа, Desiree Rogers била најавена дека ќе биде делотворна во наредниот месец. Роџерс била во расчекор со други официјални претставници на администрацијата, како што се Дејвид Акселрод, а после хаосот што се случи на 24 ноември 2009 на државната вечера во Белата куќа, Роџерс беше заменета од страна Julianna Smoot. По една година како прва дама, таа ја презеде својата прва главна улога во иницијативата на административно проширување. Нејзината цел беше да се направи напредок во менување на трендот на 21 век (дебелина во детството). Таа изјави дека нејзината цел е овој напор да се направи наследство. "Сакам да оставам нешто што ќе остане нешто што може да се каже," Поради тоа време што овој човек го поминал тука, ова нешто е променето. "А мојата надеж е дека ќе биде од областа на дебелината во детството." Таа го именуваше движењето како " "Let's Move!!". Овој напор не ги заменува други нејзини напори: поддршка на воени семејства, помагајќи им на вработените жени да ја одржат рамнотежата во кариерата и семејството, поттикнување на националниот сервис, промоција на уметноста и уметничкото образование, како и поттикнување на здрава исхрана и здрав начин на живот за децата и семејствата во земјата. Таа има се има здобиено со широка јавност на тема на здравата исхрана со садење на првата зеленчукова градина во Белата куќа, откако Еленор Рузвелт служеше како Прва Дама.