Бранка Катиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бранка Катиќ

Бранка Катиќ (Белград, 20 јануари 1970) е српска филмска и театарска глумица.

Биографија[уреди | уреди извор]

Бранка Катиќ е родена на 20 јануари 1970 година во Белград. Учела во основното училиште „Вук Караџиќ“ во Белград.[1] Таа го направила своето филмско деби „Не е лесно со мажите“ на четиринаесетгодишна возраст. Студирала на Академијата за драмски уметности во Нови Сад во класата на Раде Шербеџија. По дипломирањето настапувала на театарските сцени во Суботица, Нови Сад и Белград. Таа стекнала голема популарност за нејзините улоги во филмови и телевизиски серии. Досега глумела во над 20 филмови и телевизиски серии. Во еден момент, таа се посветила на странската кариера каде глумела во серија на ХБO, како и во филмовите „и“.

Таа е во брак со британскиот филмски и телевизиски режисер Џулијан Фарин. Има два сина: Луис и Џо. Во 2021 година станала член на Белградскиот драмски театар.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Катиќ дебитирала во филмот Не е лесно со мажите кога имала 14 години. Била студентка на Академијата за драмска уметност, а добивала инструкции од глумецот Раде Шербеџија. Таа се појавила во театарот во Суботица, Нови Сад и Белград. Нејзините филмски појавувања вклучуваат Црна мачка, бел мачор, Јас сум Џули и Јавни непријатели. Нејзината телевизиска работа вклучува и играње на улога на Татјана Тејлор, втората сопруга на Бери Тејлор, во Збогум милениче; Ана, четвртата сопруга на Бил Хенриксон за краток период во серијата HBO Големата љубов; Шарлот Калета во ТВ минисеријата Ана Франк: Целата приказна; Ника Маркс, сопругата на продуцентот во епизодата „Невестата на принцот“ од Придружба; и како проститутка во епизода на Порокот.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Катиќ е во брак со британскиот телевизиски режисер Џулијан Фарино. Тие имаат два сина: Луис и Џо.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмови
година Наслов Улога белешки
1985 година Не е лесно со мажите Тања
1992 година Полицаецот од Петлов рид Јасна Симиќ
1992 година Ние не сме ангели Буба
1992 година Девојка со ламба Сестра на Дамјан
1992 година Булевар револуција Пријател на Билјана
1994 година Ке биде добро
1994 година Слатко од соништа Џина
1995 година Tемна е ноќта Софија 'Коке' Аскерц
1995 година Убиство со предумисла (филм) Јелена Паниќ (Булика)
1996 година Убавите села, убаво горат Медицинска сестра
1998 година Рани Сузана
1998 година Црна мачка, бел мачор Ида
2000 година Јас сум Џули Луна
2001 година Песок Маријана Краток филм
2002 година Љубомора Краток филм
2002 година Десет минути постаро Млада жена Сегмент: „Зависник од ѕвездите“
2003 година Јагоди во супермаркет Јагода Димитријевиќ
2004 година Паѓање во рајот Душица Кундачина
2004 година Пловечки Мици Краток филм
2005 година Вистината за љубовта Катја
2006 година Кршење и влегување Тања
2007 година Англичанецот Светла
2009 година Јавни непријатели Ана Кумпанаш
2010 година Жената со скршен нос Билјана
2010 година Човекот кој сакаше да го живее својот живот Ивана
2012 година Фалсификатор Мирјана
2014 година Капетан Америка: Зимскиот војник Рената
2021 година Човекот на кралот Александра Федоровна
Телевизија
година Наслов Улога белешки
1987 година Подобар живот Училиштен другар на Боба 9 епизоди
1992 година Девојката со ламба Сестрата на Дамјан ТВ филмови
1993 година Никој не е совршен Хортензија ТВ филмови
1993 година Насмевката на Маргарет Јурсенар Сиви Фрик ТВ филмови
1993 година Полицаецот од Петлов рид Јасна 6 епизоди
1995 година Отворена врата Сандра тј. Кора Епизода: "Би сакала да се засрамам"

Епизода: "Слава"

1998 година Лоша жена Пела / Султана ТВ филмови
1998 година Кај лудата птица ТВ серии
1999 година Воини Алмира Зец ТВ филмови
2000 година Заменикот Софија Епизода: „Изневерени: Дел 1“

Епизода: „Дел 2“

2001 година Ана Франк: Целата приказна Шарлот 'Лот' Калета ТВ мини-серија
2001 година Армадило Ирина ТВ серии
2002–2004 година Домашно милениче Татјана Тејлор 7 епизоди
2003 година Се исклучува Маја Лазаревиќ Епизода: „4.3“
2003 година "Бајрон"

Тереза ​​Гуичоли

ТВ филмови
2004 година Црвенкапа Самира Хаџиќ Епизода: „Изневерени“
2004 година Последниот детектив Натали Бериша Епизода: „Опасни и осамени срца“
2004 година Гужва Оленка Епизода: „Допир на класата“
2006 година '

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Портрет наше сколе, званични сајт школе, посетено на 23.01.2018.
  2. „Глумица и званично чланица Београдског драмског позоришта“. Вечерње новости. Танјуг. 1. 3. 2021. Посетено на 1. 3. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]