Емина Јаховиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Емина Јаховиќ Сандал
Биографски податоци
Родено имеЕмина Јаховиќ
Познат(а) и какоЕмина Туркан
Роден(а)15 јануари 1982
ПотеклоНови Пазар, Србија, СФРЈ
ЖанровиПоп
ЗанимањаПејач
ИнструментиПејач
Период на активност2000-денес
ИздавачиСити рекордс
СоработнициТеодора Џехверовиќ,Сара Јовановиќ
Мреж. местоEminaweb.com
Лого на Емина Јаховиќ

Емина Јаховиќ Сандал (15 јануари 1982 - Нови Пазар, Србија, поранешна Југославија) е српска пејачка, глумица и манекенка. Јаховиќ е сопруга на познатиот турски пејач Мустафа Сандал. Нејзиниот брат, Мирсад Туркан е успешен кошаркар, кој е првиот играч на НБА како граѓанин на Турција. Емина има едно дете по име Јаман. Емина моментално ја игра главната улога во турскиот ТВ-серија: „Лале поле“.

Животопис[уреди | уреди извор]

Емина Јаховиќ е родена во Нови Пазар на 15 јануари 1982 година. Нејзината витка линија и голема сличност со глумицата Пенелопе Круз и го донесе прекарот – српската Пенелопе. Таа е популарна пејачка во Србија, Босна и другите земји на поранешна Југославија но и во Турција, каде се омажи со популарниот Мустафа Сандал. Досега Емина има изработено четири албуми од кои произлегоа многу хитови. Нејзината популарност и убавина и ја донесе главната улога во хит серијата Лале која се емитуваше на програмата на Канал 5.

Популарната пејачка од соседството Емина Јаховиќ, која веќе долги години живее во Турција каде е омажена за еден од тамошните најголеми пејачи ѕвезди Мустафа Сандал, периодов не излегува од студио. Така е затоа што Емина работи на нова песна, која според оние што ја слушнале ќе го надмине хитот „Да можам“.

И тоа не е се кога е новата песна во прашање, пејачката решила името на новата композиција да го дадат нејзините обожаватели од друштвените мрежи. Предлози стигнале еден куп, но на крајот било решено песната да се вика „Во сенката исти“.

Инаку, текстот и музиката ги потпишува токму пејачката, која од пред неколку месеци стана мајка по вторпат. Со Мустафа, Јаховиќ има два сина,Јаман и Јавуз Сандал.

Таа се породила во американската болница во Истанбул, каде живее по венчавањето со трската музчка ѕвезда Мустафа Сандал. Босанските медиуми пренесуваат дека балканската Пенелопе Круз, се породила со царски рез и додека траело породувањето сопругот постојано бил со неа и дека среќните родители сè уште не знаат како ќе им се вика синчето.

Менаџерот на Емина, Нинослав Продановиќ, за весникот "Блиц" изјавиле дека во болницата во Истанбул владала општа еуфорија, зашто колку што е Емина Популарна на Балканот, уште попопуларен е нејзиниот сопруг Мустафа во Турција.

Двете пејачки ѕвезди се запознале случајно 2004 година на една плажа во Бодрум, Турција. Кога тој и пришол на Емина да се запознаат таа не ни била свесна дека пред неа стои најголемата труска пејачка ѕвезда. Првиот бакнеж им се случил во авион и на почетокот врската ја криеја дури и од најблиските членови на семејството. По неколку години забавување раскинаа за да по извесно време повторно се смират и во јануари годинава се венчаат во истанбулскиот хител "Лес Отоманс". Веднаш по свадбата се рассчу дека Емина е бремена и дека на лето ќе роди дин.

во 2013 година на иста модна ревија во Турција се појавија светскиот топ модел Андриана Лима и познатата српска пејачка Емина Јаховиќ.

По најавувањето на Емина Јаховиќ дека ќе се појави на иста модна писта со топ моделот Андирана Лима, тоа и се реализира. Имено, тие се појавија на ревијата на познатиот бренд Dosso Dossi , која што се одржа во Анталија, Турција, каде што Емина изведе неколку свои песни, а Андриана ги носеше моделите од истоимениот бренд.

Српската пејачка била воодушевена од познатиот бразилски модел, а своите импресии ги сподели на друштвената мрежа Twitter :

Дискографија[уреди | уреди извор]

Дискографијата на Емина Јаховиќ, српска поп пејачка се состои од 4 студиски албуми, 1 најголемите хитови албум, дваесет и девет промотивни и не-промотивни синглови, тринаесет компилациски албуми и бројни музички видеа.

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

Osmi dan (Сити рекордс 2002)[1]
 1. Osmi dan
 2. Mama
 3. Kad si sa njom
 4. Odbojka
 5. U, la-la
 6. Tačka
 7. Soba 23
 8. Brišeš tragove
 9. U, la-la (ремикс)
 10. Sad nastavi
Radije ranije (Сити рекордс 2005)[2]
 1. Radije, ranije
 2. Da l' ona zna
 3. Crno i bjelo
 4. Tvoja greška
 5. Živeo...
 6. Pola oštrog noža
 7. Skini ruke s' mog vrata
 8. Molim te...
 9. Ona nije ja
 10. Bez problema
 11. Molim te (ремикс)
 12. Voljela te il' ne voljela
 13. Uzalud se budim
Exhale (Multimedia рекордс 2008)[3]
 1. Exhale
 2. Exhale (Dance ремикс)
 3. Exhale (Elvir Gazić ремикс)
 4. Exhale (Levent Gündüz Be Funky ремикс)
 5. Push It
 6. Push It (ремикс)
Vila (PGP RTS 2009)[4]
 1. Pile moje
 2. Dan za danom
 3. Ne zaboravi
 4. Vila
 5. Med
 6. Aj
 7. Nastavljamo dalje...
 8. Zauvek
 9. Još ti se nadam
 10. Zver
 11. Vila 2

Најголемите хитови албуми[уреди | уреди извор]

Singles & Duets (2008)
 1. Cool žena
 2. Da l' ona zna (ремикс)
 3. Nije vise tvoja stvar
 4. La gitana
 5. Emina
 6. Još ti se nadam

Синглови[уреди | уреди извор]

 • "Tačka" (2002)
 • "Osmi dan" (2002)
 • "U, la-la" feat. KC (2002)
 • "Uzalud se budim" (2003)
 • "Radije, ranije" (2004)
 • "Tvoja greška" (2005)
 • "Emina" feat. Knez (2005)
 • "Da l' ona zna" (2006)
 • "Nije vise tvoja stvar" (2006)
 • "Pola ostrog noza" (2006)
 • "Cool žena" (2007)
 • "La gitana" feat. Flamingosi (2007)
 • "Exhale" (2008)
 • "Push It" feat. Cory Gunz (2008)
 • "Još ti se nadam" feat. Saša Kovačević (10 декември 2008)
 • "Pile moje" (21 мај 2009)
 • "Ne zaboravi" feat. İzel (2009)
 • "Med" feat. Дино Мерлин (30 јули 2009)
 • "Nemilo" feat. Miligram (2009)
 • "Ti kvariigro" (2010)
 • "Gospodine" feat. Nataša Bekvalac (8 март 2011 Меѓународен ден на жената)
 • "Posle mene" (2011)
 • "Beograd priča" feat. Dženan Lončarević (14 февруари 2012 Денот на вљубените)
 • "Broken" feat. Erdem Kınay (2012)
 • "Çek Gönder" feat. Мустафа Сандал (2012)
 • "Da mogu" (2012)
 • "Kimse Yok Mu?" (2012)
 • "Yakışmaz" (2013)
 • "Во сенката исти" (2013)

Компилациони албуми[уреди | уреди извор]

 • BH Eurosong (Muzička produkcija javnog servisa BH 2002)
 • Super hitovi Vol.13 (Сити рекордс 2003)[5]
 • Vanilla (City Records 2005)
 • Gordost i predrasude (Сити рекордс 2006)
 • Miligram (Miligram Music 2009)
 • Karizma (Seyhan Müzik 2009)[6]
 • Ornament (City Records 2010)
 • Platinum Collection 19 hitova (Mascom EC 2011)[7]
 • Proje (Seyhan Müzik 2012)[8]
 • Hitovi leta 2012 (City Records 2012)[9][10]
 • Organik (Poll Production 2012)[11][12]
 • Best of 2012/13 CD 1 (Сити рекордс 2013)[13][14]
 • Super hitovi CD 2 (Сити рекордс 2013)

Филмографија[уреди | уреди извор]

Земја Година Наслов Улога белешки
Телевизија
 Турција 2010-2011 Lale Devri Lale Taşkıran Ilgaz Водечка улога (Show TV, FOX)[15][16]
 Босна и Херцеговина 2011-2012 Polje lala Lala Taškran Ilgaž Водечка улога (Pink BH)
 Чешка 2011-2012 Čas tulipánů Lale Taškiranová Ilgazová Водечка улога (TV Barrandov)[17]
 Македонија 2011-2012 Лале Лале Таксиран Илгаз Водечка улога (Канал 5)[18]
 Црна Гора 2011-2012 Поље лала Лала Ташкиран Иглаз Водечка улога (Pink M)
 Србија 2011-2012 Поље лала Лала Ташкиран Иглаз Водечка улога (RTV Pink)
 Словачка 2011-2012 Láska v Istanbule Lále Taškiranová Ilgazová Водечка улога (JOJ Plus)[19]
 Словенија 2011-2012 Doba tulipanov Lala Taškran Ilgaž Водечка улога (Pink SI)
 Грција 2012 Λάλε, Έρωτας στην Κωνσταντινούπολη Λάλε Τασκιράν Ιλγκάζ Водечка улога (Alpha TV)[20]
 Иран 2012 Omre Gole Laleh Laleh Tashkyran Aylgas Водечка улога (GEM TV)[21]
 Казахстан 2012 Пора тюльпанов Лале Ташкыран Илгаз Водечка улога (El-Arna)[22]
 Турција 2012 Turkcell Akıllı Telefon Hareketi Фокален карактер Turkcell ТВ реклама
 Турција 2013 Maxi'yi Alan Yaşadı Фокален карактер Turkcell ТВ реклама

Видеографија[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Тачка 2002
Осми дан 2002
Твоја грешка 2005 Visual Infinity
Да л’ она зна 2006 Visual Infinity
La gitana 2007
Exhale 2008 Visual Infinity
Још ти се надам 2008
Пиле моје 2009
Мед 2009
После мене 2011 Милош Надаждин
Београд прича 2012 Харис Дубица
И да могу 2012 Милош Надаждин
Недостајеш 2013 Creative4D
Опет си са њом 2014 Creative4D
Несаница 2014 Миша Обрадовиќ
Не плашим се 2014 Петар Пасиќ
Мушке приче 2015 CODE
Ромео 2016 Нихат Одабаси
Лоло 2016 NN Media
Кост 2016 Дарио Радушин
Против свих 2017 Андреј Илиќ
Лимунада 2017 Djordje Trbovic, Љуба
Карма 2017 Борис Зец
Два авиона 2018 Борис Зец
Güzelliğine 2018 Нихат Одабаси
Прстен 2018 Андреј Илиќ
Вукови 2019 NN Media
Експлозив 2019 NN Media
Мушко више не могу 2019 NN Media
Кризирам 2020 NN Media
Добро сам 2020 Андреј Илиќ
Малена 2021 Андреј Илиќ
Deja Vu 2021 Љуба
Слагачу вас све 2023 NN Media
Рано је 2023 NN Media

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-12-03. Посетено на 2013-02-16.
 2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-12-03. Посетено на 2013-02-16.
 3. http://www.multimediarec.rs/release.php?relID=13466
 4. http://www.rts.rs/page/rts/sr/pgp/story/1211/Izdanja/516811/Emina+Jahovi%C4%87.html
 5. http://www.worldcat.org/title/super-hitovi-vol13/oclc/781201838&referer=brief_results
 6. http://www.dr.com.tr/Muzik/Karizma/Mustafa-Sandal/Albumler/Turkce-Pop-Rock/Pop-Turkce/urunno=0000000304159#
 7. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-02-16. Посетено на 2013-02-16.
 8. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-12-03. Посетено на 2013-02-16.
 9. https://itunes.apple.com/us/album/hitovi-leta-2012/id562806364
 10. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-12-02. Посетено на 2013-02-16.
 11. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2013-02-16.
 12. http://www.dr.com.tr/Muzik/Organik/Mustafa-Sandal/Yerli-Albumler/Turkce-Pop/urunno=0000000402720
 13. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-12-02. Посетено на 2013-02-16.
 14. http://www.ebay.co.uk/itm/SUPER-HITOVI-2-CD-S-BEST-2012-13-ACA-LUKAS-EMINA-JAHOVIC-JELENA-KARLEUSA-/251220491696?pt=B%C3%BCcher_Unterhaltung_Music_CDs&hash=item3a7de87db0
 15. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-02-15. Посетено на 2013-02-16.
 16. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-02-18. Посетено на 2013-02-16.
 17. http://www.barrandov.tv/67341-cas-tulipanu
 18. http://kanal5.com.mk/%28S%28x2pw2445lbr2mnz1uvtemi45%29%29/default.aspx?mId=102&egId=19&eventId=79075
 19. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-12-03. Посетено на 2013-02-16.
 20. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-01-16. Посетено на 2013-02-16.
 21. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-06-04. Посетено на 2013-02-16.
 22. http://www.elarna.kz/rus/serials/724.html

Надворешни врски[уреди | уреди извор]