Сара Јовановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Sara Jo
Основни податоци
Родено имеSara Jovanović
ПотеклоBelgrade, Serbia
Жанр(ови)
Занимање/ња
 • Singer
 • dancer
 • media personality
Години активност2012–present
Прод. куќа/ќи
Сродни групи
j
sara ø0ɨɐ

Сара Јовановиќ е родена на 29 октомври 1993 година, исто така позната по сценското име Сара Јо , е српска пејачка,родена во Италија . Таа стана позната како втор кандидат за Првата глава на Србија во 2012 година. Јовановиќ ја претставуваше Србија на Евровизискиот натпревар 2013 со песната " Љубав jе свуда " заедно со нејзините соученици Невена Божовиќ и Мирна Радуловиќ како девојка Моје 3 , но не успеа да се квалификува за финалето. Таа исто така беше номинирана за 2017 година МТВ Европа музички награди Најдобра Адрија акт .

Сара Јовановиќ е родена на 29 октомври 1993 година во Рим , Италија. Нејзиното семејство се вратило во Белград , Србија , кога имала петнаесет години.[1] Јовановиќ ги наведува Бритни Спирс , Џеси Џ , Ријана , Сиара , Ејми Вајнхаус и Кристина Агилера како нејзини најсилни музички влијанија.[2] Таа исто така се обучувала во класичен балет , модерен балет и хип хоп танц .[3]

Јовановиќ има диплома по италијански јазик на Филолошкиот факултет при Универзитетот во Белград .[4]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во почетокот на 2011 година, Јовановиќ ги објави своите покривни верзии на различни песни, како што се " Хало " од Бијонсе Ноулс и " Држи го против мене " на Бритни Спирс , на нејзиниот официјален ЈуТјубски канал, за да учествува на музички натпревар организиран од српскиот магазин Приказна .[5] Потоа победила на натпреварот [6][7] и, како награда, го снимила нејзиниот деби сингл "Заувек" .[8] Јовановиќ ја промовираше песната на Вече со Иван Ивановиќ ( Вечер со Иван Ивановиќ ), популарна српска емисија ток-шоу .[9]

Јовановиќ стана позната кај пошироката публика во Србија како натпреварувач и втор кандидат за втората сезона на Првиот глас Србије , српски музички талент сличен на "Гласот" . Таа успешно ја проследи аудицијата и Битката за да напредува кон изведбите во живо. За време на нејзиното учество во Првиот глас на Србија , Јовановиќ стана позната по своите жестоки претстави и танцови рутини.[4][10] Таа беше номинирана за елиминација еднаш, во полуфиналната епизода на 12 јануари 2013 година, но беше спасена од судиите и напредуваше до финалето, каде што го освои третото место.

Јовановиќ и другите финалисти од втората сезона на Првиот глас Србије одржаа концерт во Подгорица , Црна Гора , пред неколку илјади луѓе.[11] Подоцна во февруари Јовановиќ се појави на насловната страница на српското издание на Космополитен .[12]

Моје 3 настапи на првата проба на прославата на Евровизија 2013 ; лево надесно: Мирна Радуловиќ , Невена Божовиќ и Сара Јовановиќ

Во февруари 2013 година, беше најавено дека Јовановиќ, Невена Божовиќ и Мирна Радуловиќ ќе учествуваат во Беосонг 2013 година , српските национални избори за Евровизија 2013 година , под името moje 3 со песната " Ljubav je svuda " (Љубовта е насекаде ); нивната песна беше напишана од Саша Милошевиќ Маре, која беше дел од дуото на текстописци што ја напиша " Молитва ", победничката песна на Евровизискиот натпревар за 2007 година .[13][14] Радуловиќ, Божовиќ и Јовановиќ објаснија дека нема да формираат бенд и дека ќе настапат како трио само за Беосонг.[15] На крајот, Moje 3 убедливо го освои Беосонг, добивајќи 10.994 гласови во полуфиналето [16] и 25.959 гласови во финалето.[17][18] Подоцна беше објавено дека Moje 3 ќе го настапуваат првото полуфинален настан, кој се одржи на 14 мај 2013 година во Малме арена .[19]

Моје 3 настапи на Евровизија во концерт во Амстердам на 13 април 2013 година [20] и објави неколку различни верзии на "Љубов е свида" на српски и на англиски јазик за да ја промовира песната.[21][22] Моје 3 настапи на првата полуфинална вечер на Евровизискиот натпревар кој се одржа на 14 мај 2013 година и не успеа да се квалификува за финалето, постигнувајки го 11 место во полуфиналето и постигнувајќи 46 поени.[23][24] Девојките подоцна ја освоија наградата Барбара Декс , хумористична награда која секоја година се доделува на најлошиот облечен уметник на натпреварот.[25]

Непосредно по натпреварот за песна на Евровизија, Моје 3 го објави своето распуштање додека членовите продолжија да работат на нивната соло кариера.[26]

Во јуни 2013 година, Јовановиќ и нејзиниот пријател Марко Мандиќ објави дует песната "Ујутру" (наутро). [27] Еден месец подоцна, во јули, Јовановиќ го имаше своето деби како моден дизајнер кога ја издаде својата колекција на кошули, Сара Џо од Филозофија, преку српската модна марка Филозофија.[28]

Од септември до декември 2013 година, Јовановиќ беше учесник во Твоје лице звучи познато ,[29] во која заврши како второпласиран. За време на шоуто, таа ги имитира следните уметници и нивните песни:

 1. Krutenjuk, O. (7 December 2012). "Blic" sa porodicama takmičara "Prvog glasa": Zaplačemo dok ih gledamo“. Blic (српски). Посетено на 31 July 2013.
 2. „Sara Jovanović“. Prvi glas Srbije (српски). Посетено на 31 July 2013.
 3. Marković, Moni (8 May 2011). „Sara Jovanović: Sigurno koračam ka uspehu“. Story (српски). Посетено на 31 July 2013.
 4. 4,0 4,1 „Moje 3“. Radio Television of Serbia (српски). 17 February 2013. Посетено на 31 July 2013.
 5. „Bila je slavna i pre šoua: Takmičarka "Prvog glasa" senzacija na internetu“. S Media. 13 November 2012. Посетено на 31 July 2013.
 6. „Pogledajte pobednički nastup Story Zvezde Sare Jovanović“. Story (српски). 18 April 2011. Посетено на 31 July 2013.
 7. „Proglašeni dobitnici Story Awards 2011“. Story (српски). 18 April 2011. Посетено на 31 July 2013.
 8. „Story zvezda Sara Jovanović premijerno izvela pesmu Zauvek“. Story (српски). 28 September 2011. Посетено на 31 July 2013.
 9. „Story zvezda Sara Jovanović u gostima kod Ivana Ivanovića“ (српски). 13 October 2011. Архивирано од изворникот на 3 October 2013. Посетено на 31 July 2013.
 10. „Moje 3 – Ljubav je svuda (Serbia)“. Eurovision Song Contest. Посетено на 31 July 2013.
 11. „Finalisti Prvog glasa Srbije okupili nekoliko hiljada fanova u Podgorici“. Scandal (српски). 2 February 2013. Архивирано од изворникот на 4 February 2013. Посетено на 22 February 2013.
 12. „Sara Jovanović: Nova energija na domaćoj sceni“. Cosmopolitan (српски). January 2013. Посетено на 31 July 2013.
 13. „Prvi glas Srbije 2. sezona“. Prva Srpska Televizija (српски). Посетено на 31 July 2013.
 14. Списак извођача и аутора на "Беосонгу 2013". Radio Television of Serbia (српски). 6 February 2013. Посетено на 22 February 2013.
 15. „Finalistkinje "Prvog Glasa Srbije" neće oformiti bend: Zajedno samo na "Beosongu". Scandal (српски). 25 January 2013. Архивирано од изворникот на 3 March 2013. Посетено на 31 July 2013.
 16. „Polufinale Beosonga – rezultati“ (PDF). Radio Television of Serbia (српски). 3 March 2013. стр. 1. Посетено на 13 July 2013.
 17. „Finale Beosonga – rezultati“ (PDF). Radio Television of Serbia (српски). 3 March 2013. Посетено на 13 July 2013.
 18. „Moje 3 to represent Serbia!“. Eurovision Song Contest. 3 March 2013. Посетено на 31 July 2013.
 19. „Semi-Final running order revealed“. Eurovision Song Contest. 14 March 2013. Посетено на 31 July 2013.
 20. Мирна, Сара и Невена путују у Амстердам. Radio Television of Serbia (српски). 5 April 2013. Посетено на 31 July 2013.
 21. Нема одмора за "Моје 3". Radio Television of Serbia (српски). 17 March 2013. Посетено на 31 July 2013.
 22. Нове верзије евровизијске песме Србије. Radio Television of Serbia (српски). 27 April 2013. Посетено на 13 July 2013.
 23. Leon, Jakov (14 May 2013). „We have our first ten finalists!“. Eurovision Song Contest. Посетено на 31 July 2013.
 24. „Eurovision Song Contest 2013 Semi-Final (1)“. Eurovision Song Contest. 18 May 2013. Посетено на 31 July 2013.
 25. Roxburgh, Gordon (26 May 2013). „Moje 3 wins the Barbara Dex Award“. Eurovision Song Contest. Посетено на 31 July 2013.
 26. „Moje 3 split up after Eurovision“. Oikotimes. Посетено на 25 May 2013.
 27. Leon, Jakov (July 2012). „Moje 3 – busier than ever!“. Eurovision Song Contest. Посетено на 31 July 2013.
 28. „Da li nosiš majicu Sara Jo?“. Prva Srpska Televizija (српски). 2 July 2013. Посетено на 24 August 2013.
 29. „Tvoje lice zvuči poznato“. Prva Srpska Televizija (српски). 21 October 2013.