Прејди на содржината

Дејан Давидовац

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дејан Давидовац (17 јануари 1995) е српски професионален кошаркар на Црвена звезда од Јадранската лига и Евролигата.

Играчка кариера

[уреди | уреди извор]

Давидовац започнал да игра кошарка за Пролетер Нафтагас од неговиот роден град. Во сезоната 2011–12, тој ја одиграл својата прва сезона во Српската лига. Во 2012 година Давидовац потпишал за Вршац Свислион, а Давидовац потпишал за Црвена звезда и веднаш бил позајмен на ФМП во март 2015 година, непосредно пред почетокот на сезоната во српската Суперлига.[1] На 30 септември 2016 година, Давидовац го направил своето деби во Јадранската лига за ФМП во поразот од КК Задар со 78–76, постигнувајќи 7 поени, 7 скока и 3 асистенции.[2] На 11 февруари 2017 година, Давидовац постигнал рекорд во кариерата на Јадранот 28 поени за да помогне во поразот на Унион Олимпија.[3] Преку 26 натпревари во Јадранската лига во сезоната 2016–17, Давидовац просечно постигнувал 10,0 поени, 5,1 скока и 2,5 асистенции по натпревар.[4]

На 13 септември 2017 година, Давидовац потпишал четиригодишен договор со Црвена звезда.[5] На 22 октомври 2017 година, Давидовац дебитирал за Црвена звезда во Јадранската лига против Цедевита, постигнувајќи 3 поени, 3 скока и 2 асистенции за 9 минути игра.[6] Два дена подоцна, на 24 октомври, Давидовац го направил своето деби во Евролигата против рускиот тим Химки, правејќи два обиди за 2 поени и скок за помалку од 6 минути игра.[7] Преку 23 натпревари во сезоната 2016-17 Јадранот, тој имал просек од 5,6 поени, 3,1 скока и 1,9 асистенции по натпревар.[8] На 24 натпревари во Евролигата забележал 6,5 поени, 2,0 скока и 1,2 асистенции по натпревар.[9] Преку 17 натпревари во сезоната на српската Суперлига 2018, Давидовац имал просек од 7,9 поени, 3,9 скока, 1,6 асистенции и 1,4 украдени топки по натпревар.[10] Тој ја освоил српската Суперлига во сезоната 2017-18. Давидовац имал просек од 6,2 поени и 2,9 скока по натпревар во сезоната 2019-2020 АБА . На 8 септември 2020 година, Давидовац потпишал двегодишно продолжување на договорот со Ѕвезда.[11][12]

Репрезентативна кариера

[уреди | уреди извор]

Давидовац бил член на српската репрезентација до 18 години која се натпреварувала на Европското првенство за играчи до 18 години во 2013 година во Летонија. Во текот на девет натпревари на турнирот, тој имал просек од 7,2 поени, 5,0 скока и 1,1 асистенции по натпревар.[13] Давидовац бил член на српската репрезентација до 20 години која го освои златниот медал на ФИБА Европа-првенството до 20 години во 2015 година во Лињано Сабијадоро и Латисана, Италија. Над десет натпревари на турнирот, тој имал просек од 8,7 поени, 4,7 скока и 1,1 асистенции по натпревар.[14]

 1. „Apić i Davidovac novi igrači Crvene zvezde Telekom“ (Serbian). KK Vršac Swisslion. 27 March 2015. Архивирано од изворникот на 2 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. „Round 1 - Zadar 78–76 FMP Beograd“. aba-liga.com. Посетено на 24 March 2019.
 3. „FMP Beograd 89-79 Olimpija Ljubljana“. aba-liga.com. Посетено на 24 March 2019.
 4. „FMP - Dejan Davidovac 2016–17 season“. aba-liga.com. Посетено на 24 March 2019.
 5. „Zvezda complete 3 more transfers - Lazarević, Apić & Davidovac join the red & white crew“. aba-liga.com. 13 September 2017. Посетено на 5 August 2017.
 6. „Cedevita Zagreb 79-74 Crvena zvezda mts“. aba-liga.com. Посетено на 24 March 2019.
 7. „Khimki Moscow Region 85-78 Crvena Zvezda mts Belgrade“. euroleague.net. Посетено на 24 March 2019.
 8. „Dejan Davidovac 2016-17 ABA season“. aba-liga.com. Посетено на 24 March 2019.
 9. „EuroLeague 2017-18 - Crvena zvezda“. euroleague.net. Посетено на 24 March 2019.
 10. „2018 KK Crvena zvezda mts statistics“. kls.rs. Посетено на 24 March 2019.
 11. „Crvena zvezda mts extended with Dobrić and Davidovac“. aba-liga.com. Посетено на 8 September 2020.
 12. „Zvezda extends Dobric, Davidovac“. euroleague.net. Посетено на 8 September 2020.
 13. „2013 Serbia 15 - Dejan Davidovac“. archive.fiba.com. Посетено на 24 March 2019.
 14. „2015 Serbia 11 - Dejan Davidovac“. archive.fiba.com. Посетено на 24 March 2019.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]