Шабан Салиу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шабан Салиу (ромски: Šaban Saliu; Скопје, 6 јануари 1961) е македонски политичар, активист на Ромите во Македонија и претседател на Демократски сили на ромите..

Биографија[уреди | уреди извор]

Салиу е роден во Скопје на 6 јануари 1961 година. Дипломира на Универзитетот Св. Кирил и Методиј - Скопје, на Правниот факултет и положува правосуден испит. Од 1990 до 1995 бил Генерален секретар на ПЦЕР, а од 1995 и Претседател на огранокот на ПЦЕР во Гостивар. Салиу е Потпретседател на Сојузот на Ромите на Македонија. Од 2006 до 2008 година е член на македонското собрание како пратеник на Демократските сили на Ромите[1]. Од мај 2008 е назначен за директор на Дирекцијата за заштита и спасување. Освен со македонскиот и ромскиот, Салиу се служи и со српскиот и англискиот јазик[2]. Женет е и е татко на едно дете.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ДЕМОКРАТСКИ СИЛИ НА РОМИТЕ 2006 - 2008“ (на македонски). Собрание на Република Македонија. http://www.sobranie.mk/default.asp?ItemID=596D2196A8C30142BA3345E8727AAA96. посет. 15 март 2010 г. 
  2. „Салиу, Шабан“ (на македонски). Собрание на Република Македонија. http://www.sobranie.mk/default.asp?ItemID=C9BA51DC1EA407429324F2340E61E67F. посет. 15 март 2010 г.