Сергеј Корољов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сергеј Павлович Королјев
Sergey Pavlovich Korolyov
Серге́й Па́влович Королёв
Сергій Павлович Корольов
Сергеј Королјев во унифрорма на Црвената Армија (1938)
Роден(а)12 јануари 1907 [с.с. 30 декември 1906]
Житомир, Руско царство (сега Украина)
Починал(а)14 јануари 1966(1966-01-14) (возр. 59)
Москва, СССР
Причина за смртТумор
НародностРусин и Украинец по потекло
ЗанимањеСоветски инженер и дизајнер
СопружникКсенија Винчентини
Нина Ивановна Котењкова
ДецаНаташа

Сергеј Павлович Королјев (12 јануари 1906 - 14 јануари 1966) — советски ракетен инженер и водач на првата советска вселенска програма.

Во текот на обуката за авиоинструктор и работата на проучувањето на млазниот мотор, во 1933 година ја изградил и лансира прватал советска ракета на течно гориво. По работата на руската верзија V2 во текот на Втората светска војна, Королјев бил поставен на чело на новата вселенска програма, во рамките на која го направи првиот ICBM (искористен за лансирање на „Спутник“), ракетата „Восток“ и леталата „Восток“, „Восход“ и „Сојуз“