Љутви Сејфула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Љутви Сејфула
Lutfu Seyfullah
Роден 15 јануари 1926
Скопје
Починал 26 јуни 2005
Скопје
Националност Македонски турчин
Познат по улогата во:
Најдолгиот пат
Занимање глумец

Љутви Лола Сејфула (турски: Lutfu Seyfullah; Скопје, 15 јануари 1926 - Скопје, 26 јуни 2005) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Сејфула е роден во Скопје на 15 јануари 1926 година. Во Турската драма на Театарот на народностите во Скопје е од 1950 до пензионирањето во 1985 година. Учествувал и во повеќе филмски и телевизиски проекти во Македонија и во Турција. Автор е на неколку пиеси играни на сцената на матичниот театар. Неговите сценски ликови, особено во комедиите, силно се вклопени во општиот уметнички развој на Турскиот театар во Скопје.

Улоги[уреди | уреди извор]

Каја („Алош“), Митке („Коштана“), Јеротие („Сомнително лице“), Аргон („Вообразен болен“), Градоначалникотм(„Ревизор“), Скапен („Ѓаволштините на Скапен“) и др.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Личности, Македонски автори: Сеќавања“. Институт за театрологија. Архивирано од изворникот на 2008-12-27. Посетено на 2009-11-23.
  2. „Сејфула Љутви“. Македонски информациски Филмски Центар. Посетено на 2009-11-23.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]