Љутви Сејфула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Љутви Сејфула
Lutfu Seyfullah
Роден 15 јануари 1926
Скопје, Кралство СХС
Починал 26 јуни 2005(2005-06-26) (возр. 79)
Скопје, Македонија
Националност Југословен
Македонец
Народност Турчин
Познат по улогата во:
Најдолгиот пат
Македонски народни приказни
Илинден
Јужна патека
Занимање глумец

Љутви Лола Сејфула (турски: Lutfu Seyfullah; Скопје, 15 јануари 1926 - Скопје, 26 јуни 2005) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Сејфула е роден во Скопје на 15 јануари 1926 година. Во Турската драма на Театарот на народностите во Скопје е од 1950 до пензионирањето во 1985 година. Учествувал и во повеќе филмски и телевизиски проекти во Македонија и во Турција. Автор е на неколку пиеси играни на сцената на матичниот театар. Неговите сценски ликови, особено во комедиите, силно се вклопени во општиот уметнички развој на Турскиот театар во Скопје.

Улоги[уреди | уреди извор]

Каја („Алош“), Митке („Коштана“), Јеротие („Сомнително лице“), Аргон („Вообразен болен“), Градоначалникотм(„Ревизор“), Скапен („Ѓаволштините на Скапен“) и др.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Личности, Македонски автори: Сеќавања“. Институт за театрологија. Архивирано од изворникот на 2008-12-27. Посетено на 2009-11-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]