Гојко Качар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гојко Качар

Гојко Качар (26 јануари 1987) е српски поранешен фудбалер кој играл како играч од средниот ред.

Тој го имал своето сениорско деби во 2007 година. Српскиот интернационалец во 25 наврати играл на Европското првенство за играчи до 21 година на УЕФА 2007 година, каде што освоил сребрен медал, Летни олимписки игри 2008 и Светски куп на ФИФА 2010 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Качар играл за младинската академија на Војводина пред да влезе во првиот тим. Во јануари 2008 година тој преминал во Херта за сума од 3 милиони евра, што го прави најскапиот играч во историјата на ФК Војводина. Качар бил избран да игра за Србија до 21 година на Европското првенство за фудбалери до 21 година на УЕФА 2007 година во Холандија. Тој одиграл само еден натпревар, против Англија, губејќи со 0–2.

На 7 септември 2008 година, Качар постигнал пет гола за српскиот тим до 21 година во нивното демолирање со 8–0 на Унгарија У21 во квалификацискиот натпревар за Европското фудбалско првенство на УЕФА до 21 година 2009 година.[1] На турнирот, во јуни 2009 година, тој бил стрелец на единствениот гол што Србија го постигна на три натпревари.

На 21 август 2010 година, Качар дебитирал за неговиот нов тим Хамбургер, влегувајќи како замена за Елјеро Елиа во 79. минута од победата од 2–1 на домашен терен против Шалке.

На 19 јули 2016 година, тој потпишал договор со Аугсбург .[2]

Во август 2018 година, тој се приклучил на кипарскиот клуб Анортозис Фамагуста.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Качар се натпреварувал на Летните олимписки игри 2008 во Пекинг, Народна Република Кина во натпревар против Австралија на 7 август 2008 година. Неговиот вујко Слободан Качар го освоил златниот олимписки медал во полутешка категорија во бокс во 1980 година, натпреварувајќи се за Југославија. Неговиот друг вујко, Тадија Качар, освои сребрен олимписки медал во бокс во 1976 година, натпреварувајќи се исто така за Југославија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. UEFA (7 September 2008). „Kačar stars in Serbian rout“. Архивирано од изворникот на 19 May 2008. Посетено на 8 September 2008.
  2. „Augsburg stellt Kacar vor“ [Augsburg introduces Kacar] (германски). kicker. 19 July 2016. Посетено на 20 July 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]