Кристоф Керн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристоф Керн
Керн на Гран при Денен 2011
Лични податоци
Цело имеКристоф Керн
Роденјануари 18 1981 (1981-01-18) (41 г.)
Висембур, Франција
Висина1,85 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубПовлечен
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2000
2001
Франсес де же (стажант)
Бонжур (стажант)
Професионални клубови
2003–2006
2007–2008
2009–2010
2011–2014
Бриош Ла Буланжер
Кредит Агрикол
Кофидис
Тим Јуропкар
Последна промена
13 март 2016

Кристоф Керн (француски: Christophe Kern; р. 18 јануари 1981 во Висембур, Долна Рајна) — поранешен француски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал од 2003 до 2014 година.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1999
3. Bronze medal icon.svg Светско друмско првенство под 19 години
2002
1. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
2003
1. ГП Риди Денен
2004
1. Етапа 1 Тур де л’Авенир
2010
1. Jersey white.svg Пласман турски убавини Трка околу Турција
2011
1. MaillotFra.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 5 Критериум ду Дофине

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg Кристоф Керн на Ризницата ?
  • Матична страница (француски)
  • „Достигнувања на Кристоф Керн“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Кристоф Керн“. Cycling Quotient.