Андрија Гериќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андрија Гериќ

Андрија Гериќ (24 јануари 1977) е пензиониран српски одбојкар кој играл на позицијата среден блокер. Во клубот и во репрезентацијата го носел бројот 12.

Кариера[уреди | уреди извор]

Гериќ дебитирал за државната репрезентација на 7 јули 1995 година во Грција кога СР Југославија ја совладала Грција со 0-3. Во 2000 година во Сиднеј југословенската репрезентација (чии членови биле и Владимир Грбиќ, Никола Грбиќ, Горан Вујевиќ, Иван Миљковиќ) го освоила златниот олимписки медал.

За време на неговата клупска кариера играл за ОК Војводина, Босини Монтичиари, Лубе Банка Марче Мачерата и Иком Латина од Италија, Панатинаикос ВЦ од Грција и Фенербахче од Турција. Тој ја освоил Лигата на шампиони, Купот на ЦЕВ, домашните првенства на Србија, Италија и Турција, како и домашниот куп на Србија и Италија.

Кариера[уреди | уреди извор]

 • 1993–99Сојузна Република Југославија Војводина Нови Сад
 • 1999-01Италија Босини Монтичиари
 • 2001-02Италија Лубе Банка Марче Мачерата
 • 2002-03Италија Иком Латина
 • 2003-08Италија Лубе Банка Марче Мачерата
 • 2008-09Грција Панатинаикос Атина
 • 2009-10Италија Топ Волеј Латина
 • 2010-11Турција Фенербахче Истанбул
 • 2011-12СрбијаВо ред Војводина Нови Сад

Клуб[уреди | уреди извор]

 • Лига на шампиони: 2002 година
 • Куп на ЦЕВ: 2005, 2006 година
 • Српско првенство: 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999 година
 • Куп на Србија: 1994, 1995, 1996, 1998, 2012 година
 • Италијанско првенство: 2006 година
 • Куп на Италија: 2008 година
 • Турско првенство: 2011 година

Репрезентација[уреди | уреди извор]

 • Олимписки златен медал: 2000 година
 • Олимписки бронзен медал: 1996 година
 • Сребрен медал на Светското првенство: 1998 година
 • Златен медал на Европско првенство: 2001 година
 • Сребрен медал на Европско првенство: 1997 година
 • Бронзен медал на Европско првенство: 2005, 2007 година
 • Сребрен медал на Светската лига: 2003, 2006, 2008 година

Индивидуални награди[уреди | уреди извор]

 • Олимписки игри 2000: најдобар блокер
 • Светска лига 2003: најдобар блокер
 • Светска лига 2003: најдобар сервирач
 • Светско првенство 2003: најдобар блокер
 • Најдобар спортист на Војводина: 2003 година

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]