Димитриј Соколов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Димитриј Соколов
Позицијацентар
Висинам
Тежинакг
ЛигаРКЛ
Евролига
ЕкипаКК ЦСКА Москва
Роденјануари 21 1985 (1985-01-21) (36 г.)
Ставрополски крај, СССР
НационалностРусин
Проф. кариера2000–
Репрезентација

Димитриј Соколов (руски: Дмитрий Николаевич Соколов, роден на 21 јануари 1985 во Ставрополскиот крај) — руски кошаркар кој во моментот настапува за екипата на КК ЦСКА Москва на позиција центар.

Својата кариера ја започнал во екипата на Динамо Ставропол во 2000 година. Во 2001 се преселил во тимот на Рулково од Санкт Петербург, во 2002 во Локомотив Ростов каде настапувал до 2006, а по ова до 2009 настапувал во Казан.