Шаблон:Дали сте знаеле/Архива

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Ова е архива на објавени факти во рубриката „Дали сте знаеле“ во минатото. Дополнете ја со тоа што ќе ја додадете последната занимливост отстранета од шаблонот на главната страница.

2018[уреди извор]

2017[уреди извор]

2016[уреди извор]

2015[уреди извор]

2014[уреди извор]

2013[уреди извор]

2012[уреди извор]

2011[уреди извор]

2010[уреди извор]

  • ...Хаити е првата независна држава во Латинска Америка и воедно единствена држава која својата независност ја стекнала преку успешна буна на робови?
  • ...Делавер е првата сојузна држава на САД и првата држава која го ратификувала уставот на САД?
  • ...по зголемено внесување на јаглехидрати, една десетина од црнодробната маса може да постои како гликоген?

2009[уреди извор]

2008[уреди извор]

Тромава мечка

2005-2007[уреди извор]