Turritopsis nutricula

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бесмртна медуза
Научен на Turritopsis nutricula
неопределен
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Жаркари
Класа: Хидровидни
Ред: Антомедузи
Семејство: Океаниди
Род: Turritopsis
Вид: T. nutricula
Научен назив
Turritopsis nutricula
McCrady, 1857[1]

Turritopsis nutricula (или бесмртна медуза) — медуза со животен циклус кој му овозможува враќање во фазата на полип во мигот кога ќе стане полово зрела за размножување. Тоа е единствен случај во животинскиот свет кај кој една единка е способна да се врати во полово незрела, колонијална фаза на постоење откако веќе има достигнато полова зрелост како самостојно суштество. Ова се случува низ еден процес кој го носи името трансдиференцијација. Овој циклус потоа се повторува, овозможувајќи ѝ на единката биолошка бесмртност.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Turritopsis nutricula McCrady 1857 - „Енциклопедија на живиот свет“ (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]