Маргарита Савојска

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Маргарита од Савоја)
Прејди на: содржини, барај
кралицата Маргарита од Савоја

Маргарита Марија Тереза Џована Савојска (италијански: Margherita Maria Teresa Giovanna di Savoia), (Торино, 20 ноември 1851Бордигера, 4 јануари 1926) била кралица на Италија и сопруга на италијанскиот крал Умберто I кој владеел од 1878 до 1900 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]