Пегла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Електрична пегла

Пегла[1][2], архаично утија[3][4] — апарат за домаќинство кој служи за пеглање, односно за исправување на облеката која после перењето се изгужвува. Се состои од глатка површина, која претходно се загрева и со неа се пегла и ракува.

Наводи[уреди | уреди извор]