Лагиново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лагиново
Λαγυνά
Лагиново is located in Грција
Лагиново
Лагиново
Местоположба во областа
Лагиново is located in Лагадина (општина)
Лагиново
Местоположба на Лагиново во Солунско и областа Централна Македонија
Координати: 40°43′N 23°0′E / 40.717° N; 23.000° E / 40.717; 23.000Координати: 40°43′N 23°0′E / 40.717° N; 23.000° E / 40.717; 23.000
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаЛагадина
Општ. единицаЛагадина
Надм. вис.&1000000000000009800000098 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно2.409
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Лагиново или Лајна (грчки: Λαγυνά, Лагина, до 1949 Λαϊνά, Лајна)[2] — село во Општина Лагадина во Солунски округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 7 километри југозападно од градот Лагадин (Лагадина) во Лагадинско поле. Селото се наоѓа на надморска височина од 98 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 19 век Лагиново е село, кое припаѓало кон Лагадинската каза на Отоманското Царство. Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ , издадена во Цариград во 1878 година и статистиката на машкото население од 1873, селото се состоело од 100 семејства со 615 жители Грци[3] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 700 жители Грци[4].

Селото било под влијание на Цариградската патријаршија. Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живеале 675 Грци и работеле две грчки училишта[5].

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Личности[уреди | уреди извор]

Родени в Лъгиново
 • Георгиос Геонѕис (Γεώργιος Γεωντζής)[6]
 • Димитриос Сахарудис (Δημήτριος Σαχαρούδης)[6]
 • Стерјос Антониу (Στέργιος Αντωνίου)[7]
 • Николаос Георгакис (Νικόλαος Γεωργάκης)[6]
 • Николаос Гергакис (Νικόλαος Γεργάκης), гръцки андартски деец, агент от трети ред[7]
 • Христос Јоану (Χρήστος Ιωάννου)[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
 2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μπέροβα -- Λαγυνά
 3. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 152-153.
 4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 265.
 5. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 218-219
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 Μάνος, Νικόλαος. Αφανείς Γηγενείς Μακεδονομάχοι (1903-1913), Ι. Σ. Κολιόπουλος (επιστ. εποπτεία), Ι. Δ. Μιχαηλίδης – Κων. Σ. Παπανικολάου (επιμ.), Θεσσαλονίκη, Ε.Μ.Σ. – University Studio Press, 2008, σ. 59.
 7. 7,0 7,1 Μάνος, Νικόλαος. Αφανείς Γηγενείς Μακεδονομάχοι (1903-1913), Ι. Σ. Κολιόπουλος (επιστ. εποπτεία), Ι. Δ. Μιχαηλίδης – Κων. Σ. Παπανικολάου (επιμ.), Θεσσαλονίκη, Ε.Μ.Σ. – University Studio Press, 2008, σ. 58.