Чифлик (Лагадинско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чифлик
Μακροχώρι
Чифлик is located in Грција
Чифлик
Чифлик
Местоположба во областа
Чифлик is located in Лагадина (општина)
Чифлик
Местоположба на Чифлик во Солунско и областа Централна Македонија
Координати: 40°34′N 23°13′E / 40.567° СГШ; 23.217° ИГД / 40.567; 23.217Координати: 40°34′N 23°13′E / 40.567° СГШ; 23.217° ИГД / 40.567; 23.217
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаЛагадина
Општ. единицаЛагадина
Надм. вис.&10000000000000250000000250 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно108
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Чифлик (грчки: Άγιος Χαράλαμπος, Агиос Хараламбос, до 1955 Τσιφλίκι, Цифлики)[2] — село во Општина Лагадина во Солунскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција[3].

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во југоисточниот дел на Лагадинската област, југоисточно од Лагадинското езеро, во северното подножје на планината Хортач.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μπέροβα -- Βερτίσκος
  3. Kallikratis law Архивирано на 12 јули 2017 г., Greece Ministry of Interior (грчки)