Саракина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саракина
Σαρακήνα
Саракина is located in Грција
Саракина
Саракина
Местоположба во областа
Саракина is located in Лагадина (општина)
Саракина
Местоположба на Саракина во Солунско и областа Централна Македонија
Координати: 40°35′N 23°13′E / 40.583° N; 23.217° E / 40.583; 23.217Координати: 40°35′N 23°13′E / 40.583° N; 23.217° E / 40.583; 23.217
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаЛагадина
Општ. единицаЛагадина
Надм. вис.&10000000000000252000000252 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно195
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Саракина (грчки: Σαρακήνα) — село во Општина Лагадина во Солунски округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција[2].

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во југоисточниот дел на Лагадинската област, југоисточно од Лагадинското езеро, во северното подножје на планината Хортач.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото најверојатно претставува нова населба бидејќии не се споменува на пописите пред 1928 година.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото броело 273 жители.[3], додека во 1940 година селото броело 262 жители.

Селото во пописот од 1951 година броело 216 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 220 жители, во 1971 година имало 137 жители, во 1981 година имало 167 жители, додека во 1991 година имало 198 жители[4]. Денеска, населението на селото е 195 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 262 216 220 137 167 198 195 /
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Kallikratis law Greece Ministry of Interior (грчки)
  3. Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928
  4. Folketeljing 2011, revidert