Тумба (Лагадинско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
Τούμπα
Тумба is located in Грција
Тумба
Тумба
Местоположба во областа
Тумба is located in Лагадина (општина)
Тумба
Местоположба на Тумба во Солунскиот округ и областа Централна Македонија
Координати: 40°41.0′N 23°5.0′E / 40.6833° СГШ; 23.0833° ИГД / 40.6833; 23.0833Координати: 40°41.0′N 23°5.0′E / 40.6833° СГШ; 23.0833° ИГД / 40.6833; 23.0833
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски
ОпштинаЛагадина
Надм. вис.&1000000000000009500000095 м
Население (2011)[1]
 • Вкупноиселено
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Тумба (грчки: Τούμπα) — поранешно село во Лагадинско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Лагадина во областа Централна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на западниот брег на Лагадинското Езеро, крај утоката на р. Богдана, а 3 км западно од селото Свети Васил.

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Тумба (Toumba) била село со 15 домаќинства од 74 жители Грци.[2]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. во Тумба живееле 220 жители, сите Грци христијани.[3]

По податоци на секретарот на Бугарската егзаргија, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 г. во Тумба (Toumba) имало 210 Грци.[4]

Во Грција[уреди | уреди извор]

Согласно Букурешкиот договор во 1913 г. селото е припоено кон Грција. Се смета дека тоа настрадало во Балканските војни бидејќи истата година е заведено како напуштено.[5] Сепак, во текот на тоа десетлетие населбата е обновена, бидејќи 1920 г. во Тумбас се попишани 54 жители. Во 1928 г. населението се намалило на 38 жители, а нешто подоцна населението сосема го напуштило поради маларичноста на тој предел и се преселило во соседното Каваларци.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр. 152-153.
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 173.
  4. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, pp. 210-211.
  5. 5,0 5,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 300–301.