Авги

Од Википедија — слободната енциклопедија
Авги
Αυγή
Авги is located in Грција
Авги
Авги
Местоположба во областа
Авги is located in Лагадина (општина)
Авги
Местоположба на Авги во Солунско и областа Централна Македонија
Координати: 40°48′N 23°18′E / 40.800° СГШ; 23.300° ИГД / 40.800; 23.300Координати: 40°48′N 23°18′E / 40.800° СГШ; 23.300° ИГД / 40.800; 23.300
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаЛагадина
Општ. единицаЛагадина
Надм. вис.&10000000000000620000000620 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно459
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Авги (грчки: Αυγή) — село во Општина Лагадина во Солунскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на неколку километри од градот Лагадина, во јужните пазуви на Богданска Планина и на неколку километри од Сухо. Селото се наоѓа на надморска височина од 459 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото е основано во 1920-тите години од страна на грчките бегалци од Турција. Според пописот од 1928 година, селото било чисто бегалско со 28 семејства и 102 жители[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.