Стефанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стефанија
Στεφάνια
Стефанија is located in Грција
Стефанија
Стефанија
Местоположба во областа
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Егејска Македонија Лагадина" does not exist|240px|Стефанија is located in Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Егејска Македонија Лагадина" does not exist]]
Стефанија
Местоположба на Стефанија во Солунско и областа Централна Македонија
Координати: 40°55′N 23°3′E / 40.917° СГШ; 23.050° ИГД / 40.917; 23.050Координати: 40°55′N 23°3′E / 40.917° СГШ; 23.050° ИГД / 40.917; 23.050
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаЛагадина
Општ. единицаЛагадина
Надм. вис.&10000000000000575000000575 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно85
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Стефанија (грчки: Στεφάνια) — село во Општина Лагадина во Солунски округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на неколку километри од градот Лагадина на планината Круша. Селото се наоѓа на надморска височина од 575 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото било основано во 1920-тите години од страна на грчките бежанци. Според пописот од 1928 година, селото било чисто бежанско со 44 семејства и 115 жители[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.