Прејди на содржината

Ракли

Координати: 40°46′N 23°1′E / 40.767° СГШ; 23.017° ИГД / 40.767; 23.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ракли
Ηράκλειο
Ракли is located in Грција
Ракли
Ракли
Местоположба во областа
Ракли во рамките на Лагадина (општина)
Ракли
Местоположба на Ракли во Солунско и областа Централна Македонија
Координати: 40°46′N 23°1′E / 40.767° СГШ; 23.017° ИГД / 40.767; 23.017
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаЛагадина
Општ. единицаЛагадина
Надм. вис.&1000000000000009700000097 м
Население (2021)[1]
 • Вкупно1.171
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ракли или Аракли (грчки: Ηράκλειο, Ираклио, до 1927 г. Αρακλή, Аракли)[2] — село во Општина Лагадина во Солунскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција. Населението брои 1.171 жител (2021).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 3 километри западно од градот Лагадина. Селото се наоѓа на надморска височина од 97 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Ракли е село, кое припаѓало кон Лагадинската каза на Отоманското Царство. Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. селото се состоело од 40 семејства со 192 жители Македонци[3] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 230 жители Македонци[4].

Селото било под влијание на Цариградската патријаршија. Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живееле 120 Грци и работеле две грчки училишта[5].

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото броело 631 жител.[6], додека во 1940 година селото броело 822 жители.

Селото во пописот од 1951 година броело 875 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 866 жители, во 1971 година имало 788 жители, во 1981 година имало 747 жители, додека во 1991 година имало 1022 жители[7]. Денеска, населението на селото е 914 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 822 875 866 788 747 1.022 914 1.278 1.171
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μπέροβα -- Ηράκλειο
  3. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 152-153.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 265.
  5. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 218-219
  6. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  7. „Folketeljing 2011, revidert“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2016-03-20.