Хоруд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Хоруд
Хоруд is located in Грција
Хоруд
Хоруд (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Хоруд или Хоруда — село во Егејска Македонија, Република Грција. Во 2011 г. населението броело 51 жител.[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“ — Државен завод за статистика на Грција

Надворешни врски[уреди | уреди извор]