Прејди на содржината

Левен (село)

Координати: 40°37′N 23°11′E / 40.617° СГШ; 23.183° ИГД / 40.617; 23.183
Од Википедија — слободната енциклопедија
Левен
Βασιλούδι
Поглед на селото
Поглед на селото
Левен is located in Грција
Левен
Левен
Местоположба во областа
Левен во рамките на Лагадина (општина)
Левен
Местоположба на Левен во Солунско и областа Централна Македонија
Координати: 40°37′N 23°11′E / 40.617° СГШ; 23.183° ИГД / 40.617; 23.183
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаЛагадина
Општ. единицаЛагадинско Езеро
Надм. вис.&10000000000000148000000148 м
Население (2021)[1]
 • Вкупно606
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Левен (грчки: Βασιλούδι, Василудион; до 1927 г. Λέβεν, Левен[2]) — село во Општина Лагадина во Солунскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција. Населението брои 606 жители (2021).

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 33 километри од Солун помеѓу Лагадинското Поле и Бешичкото Езеро. Селото се наоѓа на надморска височина од 681 м.

Историја

[уреди | уреди извор]

Во XIX век Сирачево е село, кое припаѓало кон Лагадинската каза на Отоманското Царство. Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. селото се состоело од 18 семејства со 76 жители Грци[3]. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 125 жители Грци[4].

Селото било под влијание на Цариградската патријаршија. Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живееле 90 Грци[5].

Во текот на Втората балканска војна, селото било окупирано од страна на грчките војски[6]. По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година биле евидентирани 25 жители, додека на пописот од 1920 година, во селото биле евидентирани 72 жители. Според Лозанскиот договор, во селото било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд. Во 1927 година, селото било преименувано во Василудион.[7]

Население

[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото броело 421 жител.[8], додека во 1940 година селото броело 705 жители.

Селото во пописот од 1951 година броело 774 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 776 жители, во 1971 година имало 633 жители, во 1981 година имало 646 жители, додека во 1991 година имало 702 жители[9]. Денеска, населението на селото е 681 жител според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 705 774 776 633 646 702 681 673 606
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија
  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μπέροβα -- Βασιλούδι
  3. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 152-153.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 168.
  5. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 196-197
  6. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 107.
  7. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  8. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  9. „Folketeljing 2011, revidert“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2016-03-21.