Ексамили

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ексамили
Εξαμίλι
Ексамили is located in Грција
Ексамили
Ексамили
Местоположба во областа
Ексамили is located in Лагадина (општина)
Ексамили
Местоположба на Ексамили во Солунско и областа Централна Македонија
Координати: 40°52′N 23°0′E / 40.867° СГШ; 23.000° ИГД / 40.867; 23.000Координати: 40°52′N 23°0′E / 40.867° СГШ; 23.000° ИГД / 40.867; 23.000
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаЛагадина
Општ. единицаЛагадина
Надм. вис.&10000000000000253000000253 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно217
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ексамили (грчки: Εξαμίλι, Ексамилион) — село во Општина Лагадина во Солунскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на неколку километри северно од градот Лагадина и на 7 килиметри северно од Гвоздово (Асирос). Селото се наоѓа на надморска височина од 253 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата во селото е посветена на Свети Ѓорѓи[2].

Селото било основано од грчки бегалци, раселени од Источна Тракија по 1922 година по поразот на Грција во Грчко-турската војна.

Во 1928 година Ексамилион (Εξαμύλιον) е претставено како чисто бегалско село со 56 бегалски семејства со 229 жители бегалци[3].

Демографија[уреди | уреди извор]

На пописот од 1940 година, селото броело 306 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 340 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 220 жители, во 1971 година имало 192 жители, во 1981 година имало 190 жители, додека во 1991 година имало 204 жители[4]. Денеска, населението на селото е 217 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 306 340 / 192 190 217 /
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Каракасиду, Анастасия. Житни поля, кървави хълмове. Преходи към националното в Гръцка Македония (1870 - 1970), Ciela, София, 2008, стр. 35 - 36.
  3. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  4. „Folketeljing 2011, revidert“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2016-03-20.