Кучкар (Лагадинско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кучкар
Γαλήνη
Кучкар is located in Грција
Кучкар
Кучкар
Местоположба во областа
Кучкар is located in Лагадина (општина)
Кучкар
Местоположба на Кучкар во Солунско и областа Централна Македонија
Координати: 40°50′N 23°10′E / 40.833° СГШ; 23.167° ИГД / 40.833; 23.167Координати: 40°50′N 23°10′E / 40.833° СГШ; 23.167° ИГД / 40.833; 23.167
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаЛагадина
Општ. единицаЛагадина
Надм. вис.&10000000000000610000000610 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно161
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Кучкар (грчки: Γαλήνη , Галини, до 1927 Κοτσικάρ Коцикар до 1949 Κρύα Νερά, Крија Нера, Гирмита[2])[3] — село во Општина Лагадина во Солунскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на неколку километри североисточно од градот Лагадина и на 4 километри западно од Висока, на Богданска Планина. Селото се наоѓа на надморска височина од 610 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Кучкар е турско село, кое припаѓало кон Лагадинската каза на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 140 жители Турци[4][5]. Во текот на Втората балканска војна, селото било окупирано од страна на грчките војски[6]. По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Според Лозанскиот договор, во селото било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд, додека муслиманското население било принудено да си замине од селото. Во 1927 година, селото било преименувано во Галини.[7]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото броело 130 жители.[8], додека во 1940 година селото броело 156 жители.

Селото во пописот од 1951 година броело 127 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 152 жители, во 1971 година имало 48 жители, во 1981 година имало 87 жители, додека во 1991 година имало 107 жители[9]. Денеска, населението на селото е 161 жител според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 156 127 152 48 87 107 161 /
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Κοτσικάρ -- Γαλήνη
  3. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μπέροβα -- Βερτίσκος
  4. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  5. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 170.
  6. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 106.
  7. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  8. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  9. „Folketeljing 2011, revidert“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2016-03-20.