Клепе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клепе
Λευκοχώρι
Клепе is located in Грција
Клепе
Клепе
Местоположба во областа
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Егејска Македонија Лагадина" does not exist|240px|Клепе is located in Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Егејска Македонија Лагадина" does not exist]]
Клепе
Местоположба на Клепе во Солунско и областа Централна Македонија
Координати: 40°55′N 23°4′E / 40.917° СГШ; 23.067° ИГД / 40.917; 23.067Координати: 40°55′N 23°4′E / 40.917° СГШ; 23.067° ИГД / 40.917; 23.067
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаЛагадина
Општ. единицаЛагадина
Надм. вис.&10000000000000500000000500 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно406
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Клепе (грчки: Λευκοχώρι, Левкохо̀ри , до 1927 Клепе)[2] — село во Општина Лагадина во Солунски округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на неколку километри од градот Лагадин на Богданска Планина. Селото се наоѓа на надморска височина од 500 метри. Источно од него се наоѓа истоимената ниска планина Клепе (878 м).

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Клепе е турско село, кое припаѓало кон Лагадинската каза на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 1000 жители Турци[3][4].

Во текот на Втората балканска војна, селото било окупирано од страна на грчките војски[5]. По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година биле евидентирани 938 жители, додека на пописот од 1920 година, во селото биле евидентирани 670 жители.

Според Лозанскиот договор, во селото било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд, додека муслиманското население било принудено да си замине од селото. Во 1927 година, селото било преименувано во Левкохо̀ри.[6]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото броело 294 жители.[7], додека во 1940 година селото броело 475 жители.

Селото во пописот од 1951 година броело 543 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 392 жители, во 1971 година имало 382 жители, во 1981 година имало 334 жители, додека во 1991 година имало 321 жител[8]. Денеска, населението на селото е 406 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 475 543 392 382 334 321 406 /
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μπέροβα -- Λευκοχώρι
  3. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 171.
  5. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 104.
  6. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  7. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  8. Folketeljing 2011, revidert