Чернак

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Чернак
Αρετή
Чернак is located in Грција
Чернак
Чернак
Местоположба во областа
Чернак is located in Лагадина (општина)
Чернак
Местоположба на Чернак во Солунско и областа Централна Македонија
Координати: 40°45′N 23°15′E / 40.750° СГШ; 23.250° ИГД / 40.750; 23.250Координати: 40°45′N 23°15′E / 40.750° СГШ; 23.250° ИГД / 40.750; 23.250
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаЛагадина
Општ. единицаЛагадина
Надм. вис.&10000000000000445000000445 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно239
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Чернак (грчки: Αρετή, Арети, до 1927 Τσερνίκ, Церник)[2] — село во Општина Лагадина во Солунски округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географиja и местоположба[edit | edit source]

Селото се наоѓа на неколку километри источно од градот Лагадин (Лагадин) на Богданската Планина. Селото се наоѓа на надморска височина од 445 метри.

Историја[edit | edit source]

Во 19 век Чернак е турско село, кое припаѓало кон Лагадинската каза на Отоманската империја. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 90 жители Турци[3][4].

Во текот на Втората Балканска војна, селото било окупирано од страна на грчките војски[5]. По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година биле евидентирани 85 жители, додека на пописот од 1920 година селото не се споменува.

Според Лозанскиот договор, во селото било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд. Во 1927 година, селото било прекрстено во Арети.[6]

Демографија[edit | edit source]

Во 1928 година селото броело 97 жители.[7], додека во 1940 година селото броело 297 жители.

Селото во пописот од 1951 година броело 354 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 428 жители, во 1971 година имало 310 жители, во 1981 година имало 229 жители, додека во 1991 година имало 233 жители[8]. Денеска, населението на селото е 239 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 297 354 428 310 229 233 239 /
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[edit | edit source]

  1. (PDF 39 Мб) Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г.. Државен завод за статистика на Грција. 2003. http://dlib.statistics.gr/Book/GRESYE_02_0101_00095.pdf. 
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μπέροβα -- Αρετή
  3. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 170.
  5. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II. Скопје: Институт за национална историја. стр. 118. 
  6. Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971
  7. Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928
  8. Folketeljing 2011, revidert