Голем Диомид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голем Диомид
The Diomede Islands in the BeringSea (picture from space).jpg
Снимка од сателит, Голем Диомид прикажан лево, Мал Диомид прикажан на десно
Географија
МестоБерингово Море
Координати65°46′52″N 169°03′25″W / 65.78111° СГШ; 169.05694° ЗГД / 65.78111; -169.05694
Површина29 км2
Управување
Демографија
Население0


Голем Диомид или Ратмановов Остров (руски: о́стров Ратма́нова, македонски: Ратманов Остров); Инупијатски: Imaqłiq) или „Утрешен Остров“ (поради Меѓународната датумска граница) — остров во склоп на Диомидовите острови во централниот дел на Беринговиот Проток. Островот е дел од чукотскиот регион дел од чукотскиот автономен округ во Русија.

Поглед кон Голем Диомид од Мал Диомид
Голем Диомид (десно)

Географија[уреди | уреди извор]

Островот Голем Диомид е сместен на 45 километри од југоисточно од ’ртот Дежњов на Чукотскиот полуостров и е најисточната точка на Русија. Островот има површина од околу 29 км2[1] Меѓународната датумска граница се наоѓа на 1,3 километри[2] источно од островот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Diomede Islands“. Funk & Wagnalls New Encyclopedia. World Almanac Education Group. 2006. Архивирано од изворникот на 2009-03-26.
  2. Wikimapia