Брабус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Брабус фирма која се занимава со попродажно прилагодување на возила од марките Мерцедес-Бенц и Мајбах. Фирмата е основана во 1977 од Бодо Бушман, и оттогаш станува најголемиот штимач на Мерцедес возила по, со Дајмлер Крајслер здружениот, АМГ. Седиштето на фирмата се наоѓа во Ботроп, близу Диселдорф, Германија. Англиската франшиза до скоро била во рацете на Баронот Мартин Штилман фон Брабус, ран љубовник на Маргарет, Војвотката од Аргил.

Брабус се концентрира на вадење на максимална сила од моторот, преку зголемувањето на моќта и влечата; фирмата исто така нуди подобрувања на ентериерот, од тапацирање до разни електроники.

Брабус EV12 моментално го држи рекордот за најбрз седан во производство со 350 км/ч.

Конкуренцијата на Брабус се состои од фирмите Лорисне, Карлсон, Климан и Рентех.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]