Мерцедес-Бенц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мерцедес-Бенц
ВидПодружница (AG)[1]
ДејностАвтомобилска индустрија
Претходник
Основано28 јуни 1926; пред 97 години (1926-06-28)[note 1]
Основачи
Седиште,
Опслужувани подрачја
Worldwide
Клучни личности
Ола Калениус, Претседател на Управен Одбор[2]
Производи
Производствен обем
2.3 милиони автомобили (+0.9%) (2018) [3]
Марки
Услуги
Матично претпријатие
Daimler AG[1]
Одделенија
  • Mercedes-Benz Cars[4]
  • Mercedes-Benz Vans
ПодружнициMercedes-AMG[5]
Мреж. местоwww.mercedes-benz.com
Салон за Мерцедес-Бенц во Минхен, Германија

Мерцедес-Бенц (германски: Mercedes-Benz) — германски производител на главни луксузни автомобили. Првобитниот назив на претпријатието бил Дајмлер-Бенз, а денес вообичаено се вика Мерцедес или Daimler AG[1]. Освен автомобили, Мерцедес-Бенз произведува и автобуси, камиони, и доставни возила.

Историја[уреди | уреди извор]

Почетоците на компанијата започнуваат одосумдесете години во 19 век, кога Готлиб Дајмлер и Карл Бенц независно правеле автомобили со мотори со внатрешно согорување. Дајмлер работел заедно со Вилхелм Мајбах, којшто изумил четворотактни мотор, во Канштат во близината на Штутгарт, додека Бенц имал работилница во Манхајм, а не постои запис дека овие изумители се знаеле меѓу себе.

Називот Мерцедес потекнува од 1900 година, кога австрискиот-унгарскиот дипломат и трговец на автомобили Емил Јеленек од компанијата на Дајмлер нарачал 36 автомобили по цена од 550 000 марки при што побарал тие да се викаат како нејзината ќерка „Мерцедес Јелинек“. Во 1902 година, името Мерцедес било заштитено како бренд со три ѕвезди, што ја симболизира идејата на Дајмлер за производство на возила за собраќај за земјата, воздухот и водата, како заштитена марка било воведено во 1909 година, а од 1910 година со неа биле означени сите производи. Во 1926 година, Дајмлер и Бенц се обединиле во едно претпријатие, наречено Дајмлер-Бенц АГ, од кое произлегува сегашното име на Мерцедес-Бенц.

Иако се фокусирала на производството на копнени возила, фирмата исто така произведувала мотори за моторни чамци, воени и цивилни авиони, па дури и калење. Иако најдобро е позната по луксузните лимузини, фирмата исто така развивала повеќе спортски автомобили, како што е компресорот со ССК погон од 1929 година, развиен од Фердинанд Порше, пред да формира сопствена фирма, како и 300 СЛ, која во 1954 година ја лансирала серијата СЛ-класа.

Модели на автомобили[уреди | уреди извор]

Модел на Мерцедес Бенц
Модел на Мерцедес Бенц
Модел на Мерцедес
Мерцедес А 150

Модели на автобуси[уреди | уреди извор]

Модели на товарни возила[уреди | уреди извор]

Модели на доставни возила[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Establishment date of the Mercedes-Benz marque by Daimler-Benz (a predecessor of Daimler AG). The Mercedes-Benz company was established in November 2019.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Daimler launches new corporate structure“. www.daimler.com. Архивирано од изворникот 30 June 2020. Посетено на 29 June 2020.
  2. „Corporate governance“. Mercedes-Benz AG. Архивирано од изворникот 2 July 2020. Посетено на 29 June 2020.
  3. „Archived copy“. Архивирано од изворникот 22 July 2019. Посетено на 18 July 2019.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
  4. „About us“. Mercedes-Benz AG. Архивирано од изворникот 10 June 2020. Посетено на 29 June 2020.
  5. „AMG – The Company“. Mercedes-AMG GmbH. Архивирано од изворникот 1 June 2020. Посетено на 29 June 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]