Мерцедес-Бенц Е-класа

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мерцедес-Бенц Е-Класа (германски: Mercedes-Benz E-Klasse) е поттип на автомобили произведени од германскиот автомобилски производител Мерцедес-Бенц во различни конфигурации на моторот и надворешноста. Произведени од 1953 година, Е Класата спаѓа во средна класа од линијата Мерцедес и е продадена низ целиот свет низ пет генерации.

Пред 1993 година, Е во номенклатурата на Мерцедес-Бенз била наставка по бројот на моделот на возилото со вбризгување. Сите генерации на Е-класата нудат или погон на задните тркала или 4Matic систем на погон на четири тркала.

Историски гледано, E-класа е најпродаван модел на Мерцедес-Бенц, со повеќе од 13 милиони продадени автомобили до 2015 година. Првата серија E-класа првично била достапна како седан со четири врати, караван со пет врати, купе со две врати и кабриолет. Од 1997 до 2009 година, еквивалентниот купе и кабриолет биле продавани под името Mercedes-Benz CLK-Class; кој всушност беше заснован на механичките основи на помалата C-Class, а истовремено позајмувајќи стил и некои мотори од е-класа.

Претходници[уреди | уреди извор]

Е-класа[уреди | уреди извор]

Прва генерација (W124; 1993-1995)[уреди | уреди извор]

Mercedes-Benz W124 (седан)

Името „Е-класа“ првпат се појавила со W124 во 1993 година за моделот од 1994 година. Дизел верзиите продолжиле да биде опција за потрошувачка на гориво, а бензинските V8 мотори (достапни по 1992 година) дополнително биле зајакнати. Четири-цилиндрични бензински модели не биле продавани во САД.

Втора генерација (W210; 1996-2002)[уреди | уреди извор]

Mercedes-Benz E 200 Elegance (Велика Британија, W210)

Е-класата W210, произведена во 1995 година била дел од полуксузната понуда. Во септември 1999 година. Имало визуелни, механички и подобрувања во квалитетот во однос на претходните верзии.

Трета генерација (W211; 2003-2009)[уреди | уреди извор]

Mercedes-Benz E 220 CDI Classic (Европа)

Започнала да се произведува во 2002 година, Е-класата W211 била уште една еволуција на претходниот модел.

Четвртата генерација (2009-2016)[уреди | уреди извор]

Mercedes-Benz E 250 CGI Avantgarde (Австралија, W212)

Купе и кабриолет (C207 / A207)[уреди | уреди извор]

Mercedes-Benz E 350 Avantgarde (Австралија, C207)

Купето (C207) за првпат било прикажано на салонот за автомобили во Женева во 2009 година, додека кабриолетот (A207) бил откриен на Северноамериканското интернационално шоу за автомобили во 2010 година.[1][2] Двата модели ги замениле претходните модели на C209 / A209 CLK-Class . Е-класата C207 / A207 се заснова на W204 C-Class платформата.[3]

Петтата генерација (W213, 2016-претставен)[уреди | уреди извор]

Mercedes-Benz E 200 (Сингапур, W 213)

Петтата генерација Е-класа беше претставена на 2016 година на Северноамериканското интернационално шоу.[4] Следната генерација на Е-класа има дизајнерски знаци од поголемите W222 S-класа и помалата W-Class C-Class .[5]

Производство и продажба[уреди | уреди извор]

Календарска година Производство (седан / имот / купе / кабриолет) Продажба во САД Продажба во Европа Продажбата во Кина
2001 година 44.445 [6] 128,208
2002 година 42,598 156,317
2003 година 55,683 [7] 191.809
2004 година 58,954 171,071
2005 година 50,383 [8] 125,348
2006 година 50,195 110,494
2007 година 48,950 [9] 109,872
2008 година 38,576 77,661
2009 година 43,072 [10] 100,947 8.200 [11]
2010 година 323.200 (208.400 / 44.400 / 49.600 / 20.800) [12] 60,922 139,192 40.760 [13]
2011 година 338,386 62,736 [14] 129,963 44,738
2012 310.408 65,171 98,142 36,385
2013 69,803 106,559 36,836
2014 - (257.571 / - / -) 66,400 [15] 99,565 43,708
2015 232,453 [16] 55,888 57,853
2016 година 304,200 [17] 50,896

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Geneva Motor Show debut for Mercedes Benz E-Class Coupe“. Motor Authority (англиски). Посетено на 2018-05-05.
 2. „2010 Mercedes-Benz E-Class Cabriolet World Debut in Detroit“. Motor1.com (англиски). Посетено на 2018-05-05.
 3. „2010 Mercedes-Benz E-Class Coupe a C-Class underneath?“. Autoblog (англиски). Посетено на 2018-05-05.
 4. „Next generation Mercedes-Benz E-Class Sedan will likely debut in January 2016 at NAIAS [spy video]“. Motor1.com.
 5. Mihnea Radu. „2016 Mercedes E-Class (W213) First Interior Spy Photos: S-CLass Inspiration“. autoevolution.
 6. „Mercedes-Benz USA Records Highest Sales in Its History. – Free Online Library“. Thefreelibrary.com. 2003-01-03. Архивирано од изворникот на 2013-06-27. Посетено на 2011-12-03.
 7. „2004 Highest Year on Record for Mercedes-Benz USA“. Theautochannel.com. Посетено на 2010-03-21.
 8. „Mercedes-Benz Rings in the New Year with Record 2006 Sales“. Theautochannel.com. Посетено на 2010-03-21.
 9. „Mercedes-Benz USA's Sales Drop 32.1 Percent in December 2008 | eMercedesBenz – The Unofficial Mercedes-Benz Weblog“. eMercedesBenz. 2009-01-05. Архивирано од изворникот на 2013-06-27. Посетено на 2010-03-21.
 10. „Highest Sales Month for the Year at 21,469 Brings Mercedes-Benz to an... – MONTVALE, N.J., Jan. 4, 2011 /PRNewswire/“. New Jersey: Prnewswire.com. Посетено на 2011-12-03.
 11. „Mercedes-Benz China Homepage – 2010 News – A Record-Breaking Year: Mercedes-Benz Concludes 2009 with Unprecedented Sales“. Mercedes-benz.com.cn. 2010-01-11. Архивирано од изворникот на 2013-06-27. Посетено на 2011-12-03.
 12. „Successful Year for Mercedes-Benz: Sales Up 15 Percent Worldwide in 2010 | Daimler > Investor Relations > Capital Market Releases“. Daimler. Архивирано од изворникот на 2011-10-02. Посетено на 2011-12-03.
 13. „Mercedes-Benz China Homepage – 2011 News – 115% Growth – Mercedes-Benz Remains China's Fastest Growing Premium brand in 2010“. Mercedes-benz.com.cn. Архивирано од изворникот на 2013-06-27. Посетено на 2011-12-03.
 14. Mercedes-Benz USA (3 January 2013). „Mercedes-Benz USA Hits Its Highest-Ever U.S. Volume With Sales of 305,072“. prnewswire.com.
 15. Грешка во повикувањето на Шаблон:Наведена изјава за печат: Параметарот title мора да се определи
 16. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-12-27. Посетено на 2019-05-04.
 17. http://www.daimler.com/documents/investors/reports/annual-report/daimler/daimler-ir-annualreport-2016.pdf

Надворешни врски[уреди | уреди извор]