Прејди на содржината

Женевски автосаем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Женевскиот автосаем во 2006 г.

Меѓународниот женевски автосаем (фр. Salon International de l'Auto) е годишен автосаем што се одржува секој март во Женева, Швајцарија. Местото на одржување е сајмиштето Geneva Palexpo што се наоѓа веднаш до женевскиот аеродром. Саемот го организира Меѓународната организација на автопрозиводители (Organisation Internationale des Constructeurs d'Automobiles) и се смета за еден од поважните меѓународни настани од овој вид.[1]

Првиот Женевски автосаем е одржан во 1905 г., и оттогаш ги има изложено сите поважни модели на возила со внатрешно согорување во историјата на автомобилот, како и гасни и парни автомобили во раните години. Главни атракции на саемот честопати се егзотичните суперавтомобили. На овој настан се најавуваат прототипови, нова опрема, важни технички откритија, меѓународни партнерства и социо-политички проблематики. Светските автопроизводители го сметаат овој саем за неутрално и рамноправно место за изложување, особено бидејќи Швајцарија нема своја автоиндустрија.[2]

Оддели[уреди | уреди извор]

Ова се одделите на саемот:

 1. Автомобили со 3, 4 и повеќе тркала.
 2. Електрични автомобили и автомобили на алтернативни горива.
 3. Специјални каросерии за автомобили, автодизајн и автоконструкторство.
 4. Преработени автомобили (штелувани и сл.)
 5. Автоопрема и автоделови
 6. Самостојни производители на опрема
 7. Работилници за поправка и одржување на автомобили
 8. Разни производи и услуги за автмобили
 9. Атракции и претстави.

Меѓународен форум за напредна подвижност[уреди | уреди извор]

Во рамките на саемот се одржува и Меѓународен форум за напредна подвижност, на кој се зборува за превозните средства во иднината.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Женевски автосаем 2010 Архивирано на 28 јануари 2011 г. (англиски)
 2. Френк Џорданс (3 јуни 2008). „Малото е убаво на Женевскиот автосаем“. Los Angeles Times. Посетено на 3 јуни 2008. (англиски)
 3. „IAMF“. Iamf.ch. Архивирано од изворникот на 2007-09-14. Посетено на 27 јуни 2009. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Македонски[уреди | уреди извор]

Англиски[уреди | уреди извор]