Прејди на содржината

Мерцедес-Бенц А-класа

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мерцедес-Бенц А-Класа е автомобил (подкомпакт во првите две генерации) произведен од германскиот автомобилски производител " Мерцедес-Бенц" . Првата генерација (W168) била претставена во 1997 година, вториот генерациски модел (W169) се појавил кон крајот на 2004 година, а третата генерација модел (W176) бил претставен во 2012 година. Моделот од четвртата генерација (W177), кој бил претставен во 2018 година, ќе го означи првиот пат кога А-класата се нуди во САД и Канада.[1] Оваа четврта генерација А-класа, исто така, ќе биде прва што ќе биде понудена и како хечбек (W177) и седан (V177).[2]

Прва генерација (W168; 1997-2004)

[уреди | уреди извор]

А-класата била за првпат објавена во 2001 година, со мали промени на предните фарови, дизајнот на предниот и задниот браник и додавањето на нов 170 milliметарs (6.7 ин) . Била претставена на саемот во Женева .[3]

Сите модели од A-Class се придвижуваат со мотори со четири цилиндри, со лансирање од 1.4 L и 1.6 L бензински мотори ( M 166 серија ), по што следат две верзии на 1.7-литарски мотор (серија OM 668). Во 1999 година, бил додаден поголем 1,9 литарски бензински модел.[4]

гориво модел година код име на мотор код на мотор замена моќ момент на сила брзина
бензин A 140 1997–2004 168.031 M 166 E 14 166.940 1397 cm³ 60 kilowatts (82 PS; 80 hp) at 5,000 rpm 130 newton metres (96 lb•ft) at 3,750 rpm 170 kilometres per hour (106 mph)
A 140 (автоматски) 2000–2004 168.031 M 166 E 16 red. 166.960 red. 1598 cm³ 60 kilowatts (82 PS; 80 hp) at 5,000 rpm 140 newton metres (103 lb•ft) at 2,500 rpm 166 kilometres per hour (103 mph)
A 160 1997–2004 168.033 M 166 E 16 166.960 1598 cm³ 75 kilowatts (102 PS; 101 hp) at 5,250 rpm 150 newton metres (111 lb•ft) at 4,000 rpm 182 kilometres per hour (113 mph)
A 190 1999–2004 168.032 M 166 E 19 166.990 1898 cm³ 92 kilowatts (125 PS; 123 hp) at 5,500 rpm 180 newton metres (133 lb•ft) at 4,000 rpm 198 kilometres per hour (123 mph)
A 210 Evolution 2002–2004 168.035 M 166 E 21 166.995 2084 cm³ 103 kilowatts (140 PS; 138 hp) at 5,500 rpm 205 newton metres (151 lb•ft) at 4,000 rpm 203 kilometres per hour (126 mph)
дизел A 160 CDI 1998–2001 168.007 OM668 DE 17 A red. 668.941 1689 cm³ 44 kilowatts (60 PS; 59 hp) at 3,600 rpm 160 newton metres (118 lb•ft) at 1,500–2,400 rpm 158 kilometres per hour (98 mph)
A 160 CDI (Modellpflege) 2001–2004 168.006 OM 668 DE 17 LA red. 668.940 red. 1689 cm³ 55 kilowatts (75 PS; 74 hp) at 3,600 rpm 160 newton metres (118 lb•ft) at 1,500–2,800 rpm 163 kilometres per hour (101 mph)
A 170 CDI 1998–2001 168.008 OM 668 DE 17 LA 668.940 1689 cm³ 66 kilowatts (90 PS; 89 hp) (90 PS) at 4,200 rpm 180 newton metres (133 lb•ft) at 1,600–3,200 rpm 175 kilometres per hour (109 mph)
A 170 CDI (Modellpflege) 2001–2004 168.009 OM 668 DE 17 LA 668.942 1689 cm³ 70 kilowatts (95 PS; 94 hp) at 4,200 rpm 180 newton metres (133 lb•ft) at 1,600–3,600 rpm 182 kilometres per hour (113 mph)

[5]

Втора генерација (W169; 2004-2012)

[уреди | уреди извор]

Mercedes-Benz A-Class „F-Cell“ (2004-)

[уреди | уреди извор]

2008, ажурирано

[уреди | уреди извор]

Моделите на Јапонија отишле во продажба во 20.08.2008. Рани модели со верзии од 5 врати со A 170, A 170 Elegance.[6] Јапонските модели на А 170 биле преименувани во А 180 на 24.08.2009.[7]

Трета генерација (W176; 2013-2018)

[уреди | уреди извор]

A-класата се напојува со голем број на 4-цилиндрични бензински и дизел-мотори.[8][9]

Стајлинг пред-дотерување

Постелен стил

Четврта генерација (W177, 2018-денес)

[уреди | уреди извор]
  1. „Upcoming A class in the US“.
  2. „Aerodynamic New A-Class Sedan“ (англиски). pressreader.com. Посетено на 2018-10-15.
  3. „Mercedes-Benz A-class“. Car and Driver. Feb 2001. Посетено на 2 April 2013.
  4. „The Mercedes-Benz A-Class: A class apart“. Mercedes-Benz. 28 September 2007. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2 April 2013.
  5. „Mercedes Benz A Class | Euro NCAP – For safer cars crash test safety rating“. Euro NCAP. Посетено на 21 November 2012.
  6. メルセデス・ベンツ Aクラスを一部改良 [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}.
  7. メルセデス・ベンツ Aクラス・Bクラスのモデル名称を変更 [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}.
  8. „New Mercedes A-Class details“.
  9. „How to spec a Mercedes-Benz A-Class“. What Car?. 5 November 2012. Посетено на 16 September 2014.