Мерцедес-Бенц С-класа

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мерцедес-Бенц С-Класа (германски: Mercedes-Benz S-Klasse), порано позната како Специјална класа или С-класа (Sonderklasse, S-Klasse) е серија на луксузни возила со луксузна големина произведени од германскиот автомобилски производител Мерцедес-Бенц. Ознаката „С-класа“ за најмоќните модели на Мерцедес-Бенц била официјално воведена во 1972 година со В116, и оттогаш останала во употреба.

С-класата вовела многу од најновите иновации на компанијата, вклучувајќи технологии за возење, внатрешни одлики и системи за безбедност (како што се првите затегнувачи на ремените ).[1] С-класа е рангиран како најпродаван луксузен седан во светот.[2]. Како и во претходните повторувања, В222 С-класа се продава во стандардни и дополнителни верзии; I4, V6, V8, V12, дизел и хибридни погони се нудат исто така.

Во автомобилската смисла, С-класата однесува на "специјално опремен автомобил". Иако се користи колоквијално со децении,   по својата официјална апликација во 1972 година, шест генерации на официјално именуван S-Klasse до сега се произведени. Претходни две купе модели на с-класа биле познати како ДИК и подоцна С-купе.[3]

Номенклатура[уреди | уреди извор]

Шасија Тип Деби
W180 Понтон 1954 година
W128 Понтон 1958 година
W111 Fintail 1959 година
W112 Fintail 1959 година
W108 "Stroke 8" 1965 година
W116 С-Class 1972 година
W126 S-Class 1979 година
W140 S-Class 1991 година
W220 S-Class 1999 година
W221 S-Class 2005 година
W222 S-Class 2014

Претходни модели[уреди | уреди извор]

Понтон (1954)[уреди | уреди извор]

1950, W180 Ponton.

Линијата W180 се појавила во 1954 година, и е првата постава на моделите „Понтон“, ретроактивно поврзани со Мерцедес-Бенц С-класа. W180 имало шестцилиндарски седан, купе и кабриолет модели, а биле произведувани до 1957 година. Подоцнежната линија на W128, воведена во средината до крајот на 1950-тите години, бил последниот модел поврзан со Понтон. Во неа се вклучени моделите 220a, 219 (W105), 220S и 220SE (седан, купе и кабриолет).

W108 (1965)[уреди | уреди извор]

Прва генерација W116 (1972-1980)[уреди | уреди извор]

Мотори[уреди | уреди извор]

Со моделите W116, V8 моторите на 350/450 SE / SEL моделите сега биле редовна опција. Поради нафтената криза, ефикасноста на горивото била главна загриженост за инженерите, но тие сепак додале со високи перформанси, со ограничена продукција 450 SEL 6.9

Втора генерација W126 (1980-1991)[уреди | уреди извор]

Мотори[уреди | уреди извор]

Моќните постројки на W126 S-Class содржале мотори од 6 и V8. Повеќето продажби доаѓаат од дизел модел во Европа и шест модели во САД, иако моделите V8 биле пофалени од современите новинари .

Трета генерација W140 / C140 (1991-1998)[уреди | уреди извор]

Четврта генерација W220 (1998-2005)[уреди | уреди извор]

Мотори[уреди | уреди извор]

W220 бил достапен со повеќе опции на моторот од W126 или W140. Опсегот започнал со помали 2,8 (Сингапур) потоа 3.2L 224 horsepower (167 kW; 227 PS; 224 bhp) V6 мотор, кој беше заменет со зголемена 3.7   L 245 horsepower (183 kW; 248 PS; 245 bhp) V6 во S350. S430 билс со напојува со 4,3   L 279 horsepower (208 kW; 283 PS; 279 bhp) . V8 и S500 се напојува со 5.0   L 306 horsepower (228 kW; 310 PS; 306 bhp) V8. На S55 AMG бил опремена со 5.4   L 493 horsepower (368 kW; 500 PS; 493 bhp).

Петтата генерација W221 (2006-2013)[уреди | уреди извор]

Модели продавани во Северна Америка се S450 (2008-, SWB и Канада само), S400 Hybrid (2010-), S350 Bluetec 4MATIC (2012-), S550, S600, S63 AMG и S65 AMG; други модели што треба да се продадат надвор од Северна Америка се S280, S350, S300, S420 CDI и S320 CDI. Првиот W221 модел објавен во Северна Америка и Јапонија бил S550 (наречен S500 надвор од Северна Америка и Јапонија), при што S600 пристигнал следната пролет.[4][5]

Шеста генерација W222 / C217 / A217 (2014-денес)[уреди | уреди извор]

Концепт на автомобили[уреди | уреди извор]

Продажба[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Mercedes 2005 S-Class to Keep Rivals Honest“. Webwombat.com.au. 2005-05-30. Посетено на 2010-10-09.
 2. „New Merc S-class goes hi-tech“. Motoring.co.za. Посетено на 2010-10-09.
 3. „2017 Mercedes-Benz S-class Cabriolet Release Date, Price and Specs - Roadshow“. Посетено на 9 January 2017.
 4. A Yahoo! Autos User (2009-08-19). „Yahoo Auto S-Class S550 official MSRP“. Autos.yahoo.com. Архивирано од изворникот на 2009-01-20. Посетено на 2010-10-09.
 5. Yahoo Auto S-Class S600 official MSRP [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}.
 6. „Mercedes-Benz USA Records Highest Sales in Its History. - Free Online Library“. Thefreelibrary.com. 2003-01-03. Архивирано од изворникот на 2013-06-27. Посетено на 2011-10-23.
 7. „2004 Highest Year on Record for Mercedes-Benz USA“. Theautochannel.com. Посетено на 2011-10-23.
 8. „Mercedes-Benz Rings in the New Year with Record 2006 Sales“. Theautochannel.com. Посетено на 2011-10-23.
 9. „Mercedes-Benz USA's Sales Drop 32.1 Percent In December 2008“. Emercedesbenz.com. 2009-01-05. Архивирано од изворникот на 2013-06-27. Посетено на 2011-10-23.
 10. „Highest Sales Month for the Year at 21,469 Brings Mercedes-Benz to an... - MONTVALE, N.J., January 4, 2011 /PRNewswire/“. New Jersey: Prnewswire.com. Посетено на 2011-10-23.
 11. 11,0 11,1 11,2 „不食人间烟火的D级车,究竟谁才是王中王?“. www.sohu.com. 2016-07-12.
 12. „December 2010 Dashboard: Year End Tally“. Hybrid Cars. 2011-01-07. Архивирано од изворникот на 2011-07-12. Посетено на 2011-10-23.
 13. „Mercedes-Benz China Homepage - 2011 News - 115% Growth - Mercedes-Benz Remains China's Fastest Growing Premium brand in 2010“. Mercedes-benz.com.cn. Архивирано од изворникот на 2013-06-27. Посетено на 2011-10-23.
 14. „Mercedes-Benz Records the Highest Year on Record with Sales of 264,460 - MONTVALE, N.J., Jan. 5, 2012 /PRNewswire/“. New Jersey: Prnewswire.com. Посетено на 2012-05-18.
 15. „Mercedes-Benz China Homepage - 2012 News - Mercedes-Benz completes 2011 with a double record of best month and best year ever in China“. Mercedes-benz.com.cn. 2012-01-08. Архивирано од изворникот на 2013-03-11. Посетено на 2012-05-18.
 16. „看看哪家强 2015年各级别车型销量榜“. www.autohome.com.cn.
 17. 17,0 17,1 Грешка во повикувањето на Шаблон:Наведена изјава за печат: Параметарот title мора да се определи

Надворешни врски[уреди | уреди извор]