Тумба (врв)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
Τούμπα
Tumba Belasica IMG 7972.jpg
Поглед на врвот Тумба
Највисока точка
Надм. вис.1.881 м
Координати41°20′18″ N; 22°55′39″ E / 41.3383° СГШ; 22.9275° ИГД / 41.3383; 22.9275Координати: 41°20′18″ N; 22°55′39″ E / 41.3383° СГШ; 22.9275° ИГД / 41.3383; 22.9275
Географија
Место Македонија
 Грција
 Бугарија
Матичен венецБеласица

Тумба — врв на планината Беласица во југоисточна Македонија и изнесува 1.881 м.н.в. На врвот се наоѓа тромеѓата меѓу Македонија, Бугарија и Грција, поточно помеѓу Вардарска, Пиринска и Егејска Македонија.

До планината Беласица се пристигнува од Струмица до село Смолари (28 км). Блиску до селото е најголемиот Смоларски Водопад во Македонија. Разграничувањето започнува од село Смолари во чија близина се наоѓа познатиот Смоларски Водопад. На почетокот на селото се оди по широк пат, после 15 минути пешачење се напушта широкиот пат, и се влегува во шума сè до планинарски дом „Шарена Чешма“. До домот се потребни 2,5 часа и уште исто толку време оттаму до врвот Тумба.

Бидејќи овој врв се наоѓа на самата македонско-бугарска и македонско-грчка граница, потребно е претходно да се извади дозвола за движење по граница. Дозволата се вади во местото на живеење. Патеката е обележана, а домот „Шарена Чешма“ работи по потреба, со претходно најавување во планинарско друштво „Ентузијаст“ од Струмица. Од 2001 година секоја година во месец август се организира меѓународен планинарски поход за искачување на врвот под наслов „Балкан без граници“.

Приоди за искачување[уреди | уреди извор]

Најпогодни приоди за искачување на врвот се следниве:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]