Шугово

Од Википедија — слободната енциклопедија


Шугово
Шугово во рамките на Грција
Шугово
Шугово (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Област Сер
Општина Општина Беласица
Надморска височина 172
Географска широчина 41° 17' 12"
Географска должина 22° 56' 48"


Шугово — село во Серско, Егејска Македонија, денес во Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Шугово се наоѓа на околу 63 километри северозападно од градпот Сер и на 30 километри од Валовишта. Селото се наоѓа на падините на Беласица.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]