Мајчин јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мајчин јазик е првиот јазик којшто човекот го учи од неговото раѓање[1]. Овој термин исто така се користи за јазик кој некоја личност најдобро го говори.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bloomfield, Leonard. Language ISBN 81-208-1196-8