Тор (митологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Борба на Тор против Етинци (1872) од Мартен Ескил Винге

Според нордиската митологија, Тор (старонордиски: Þórr) е бог со чекан („мјолнир“) кој се поврзува со громовите, молскавиците, бурите, дрвјата даб, силата, заштита на човештвото, како и просветлување, лечење и плодност.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]