Репруа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Репруа
მდინარე რეპრუა
река
Земја Грузија (Абхазија[1])
Извор пештерата Крубера
Утока Црно Море
Должина 0,027 км

Репруа (грузиски: რეპრუა) — река во Гагрскиот реон на Абхазија,[1] Грузија. Со должина од само 27 м е кандидат за најкратка река на светот.[2]

Извира од карстната пештера Крубера, па по многу кусо растојание се влева во Црното Море,[3] во југозападните предградија на Гагра.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Роу — река во Монтана, САД за која исто така се тврди дека е најкратка на светот (61 м)
  • Д — река во Орегон, САД за која исто така се тврди дека е најкратка на светот (37 м)
  • Омбла — река во кај Дубровник, Хрватска, за која исто така се тврди дека е најкратка на светот 30 м

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Државниот статус на Абхазија е спорен. Себеси се смета за независна држава, но признаена е само од неколку други земји. Грузиските власти и останатите земји во светот сметаат дека Абхазија дејуре е дел од Грузија. Во Грузија таа важи за автономна република, чија влада е во прогонство во Тбилиси.
  2. Експедиција на Казањскиот универзитет Архивирано на 7 октомври 2011 г. (руски)
  3. Советски Сојуз. 1967. стр. 263.
  4. Водич, Меѓународен геолошки конгрес, 27. седница, СССР, Москва, 1984: Чехословачка Социјалистичка Република. 1984. стр. 165. (руски)

Координати: 43°19′51″N 40°12′17″E / 43.33083° СГШ; 40.20472° ИГД / 43.33083; 40.20472