GN-z11

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
GN-z11
Distant galaxy GN-z11 in GOODS-N image by HST.jpg
GN-z11 ставена врз слика од GOODS-Север
Податоци од набљудување (епоха J2000[1])
Соѕвездие Голема Мечка[1]
Ректасцензија 12ч 36м &1000000000000254600000025,46с[1]
Деклинација +62° 14′ &1000000000000031400000031,4″[1]
Црв. помест. 11,09[2]
Оддалеченост ~3,2×1010 сг
Вид галаксија
Маса ~1×109 M
големина (сг) 4000 ± 2000 (1,2 ± 0,6 кпс)[2]
Други ознаки
GN-z10-1[2]
Поврзано: Галаксија, Список на галаксии

GN-z11галаксија во соѕвездието Голема Мечка, најстарата галаксија и најдалечната галаксија во видливата вселена според тековните сознанија.[3] Има спектроскопско црвено поместување од z = 11,1, што одговара на сопствена оддалеченост од околу 32 милијарди светлосни години (9,8 гигапарсеци) од Земјата.[4][б 1]

Називот на галаксијата е изведен од нејзината положба во галактичкото поле GOODS-Север (GOODS-North) и големото црвено поместување на Доплеровата z-скала (GN + z11).[5] Сликата која ја имаме за GN-z11 е таква каква што била пред 13,4 милијарди години, само 400 милиони години по Големата експлозија;[2][6] поради што постои заблуда[7] дека таа е оддалечена 13,4 милијарди светлосни години од нас.[8][9]

Откривање[уреди | уреди извор]

Галаксијата е пронајдена од екипата што ги проучувала податоците од вселенскиот телескоп „Хабл“ и (проект CANDELS) на „Спицер“ (преглед GOODS-Север).[10][11] Истражувачите се послужиле со широкополскиот апарат за спектроскопски да ја утврдат оддалеченоста на GN-z11, разделувајќи ја светлината на нејзините составни бои за да го измерат црвеното поместување предизвикано од ширењето на вселената.[12] Наодите, објавени во март 2016 г. укажуваат на тоа дека галаксијата е подалеку отколку што претходно се мислело, на границата на досегот на вселенскиот телескоп „Хабл“. GN-z11 е околу 150 милиони години постара од претходната рекордно оддалечена галаксија, EGSY8p7,[5] и е забележана „ многу блиску со крајот на таканаречената темна доба на вселената“,[12] а „близу самиот почеток“ на ерата на рејонизација.[10]

GN-z11 е 20 пати помала од нашата галаксија (Млечниот Пат) има 1% од нејзината маса и раѓа нови ѕвезди приближно 20 пати побрзо.[12] поради просечната старост на нејзините ѕвезди од 40 милиони години.[2] Сознанието дека постои толку масивна галаксија создадена толку бргу по настанокот на првите ѕвезди претставува предизвик за некои од тековните модели на образувањето на галаксиите.[10][12]

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. На прв поглед, растојанието од 32 милијарди светлосни години (9,8 гигапарсеци) делува невозможно големо во вселена која е стара стара 13,8 милијарди години, а ништо не може да се движи побрзо од светлината. Сепак, поради ширењето на вселената, растојанието од 13,4 милијарди светлосни години од GN-z11 до Земјата се проширило на 32 милијарди во текот на тие 13,4 милијарди години што ѝ требале на светлината за да дојде до нас.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Hubble Team Breaks Cosmic Distance Record - Fast Facts“. HubbleSite. 3 март 2016. http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2016/07/fastfacts/. посет. 4 март 2016 г. 
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Oesch, P. A.; Brammer, G.; van Dokkum, P. (март 2016 г). A Remarkably Luminous Galaxy at z=11.1 Measured with Hubble Space Telescope Grism Spectroscopy. „The Astrophysical Journal“ том  819 (2): 129. doi:10.3847/0004-637X/819/2/129. Bibcode2016ApJ...819..129O. 
 3. Klotz, Irene. „Hubble Spies Most Distant, Oldest Galaxy Ever“, „Discovery News“, 3 март 2016 (посет. 3 март 2016 г).
 4. Drake, Nadia (3 март 2016). „Astronomers Spot Most Distant Galaxy—At Least For Now“. National Geographic. http://phenomena.nationalgeographic.com/2016/03/03/astronomers-spot-most-distant-galaxy-yet-at-least-for-now/. посет. 4 март 2016 г. 
 5. 5,0 5,1 „Hubble Team Breaks Cosmic Distance Record“. NASA. 3 март 2016. https://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/hubble-team-breaks-cosmic-distance-record/. посет. 10 март 2016 г. 
 6. Amos, Jonathan. „Hubble sets new cosmic distance record“, „BBC News“, 3 март 2016 (посет. 3 март 2016 г).
 7. Wright, Edward L. (2 август 2013). „Why the Light Travel Time Distance should not be used in Press Releases“. University of California, Los Angeles. http://www.astro.ucla.edu/~wright/Dltt_is_Dumb.html. посет. 10 март 2016 г. 
 8. Borenstein, Seth. „Astronomers Spot Record Distant Galaxy From Early Cosmos“, 3 март 2016 (посет. 1 мај 2016 г).
 9. GN-z11: Astronomers push Hubble Space Telescope to limits to observe most remote galaxy ever seen“, Australian Broadcasting Corporation, 3 март 2016 (посет. 10 март 2016 г).
 10. 10,0 10,1 10,2 „Hubble breaks cosmic distance record“. 3 март 2016. http://www.spacetelescope.org/news/heic1604/. 
 11. „Hubble Team Breaks Cosmic Distance Record“. 3 март 2016. http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2016/07/full/. посет. 3 март 2016 г. 
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3 Shelton, Jim (3 март 2016). „Shattering the cosmic distance record, once again“. Yale University. http://news.yale.edu/2016/03/03/shattering-cosmic-distance-record-once-again. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]