Миески нимфеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Миески нимфеј
The School of Aristotle (The Lyceum) (7263536048).jpg
Остатоци од Миескиот нимфеј
МестоКопаново, Негушко
ОбластЕгејска Македонија, Грција
Координати40°37′50″ N; 22°05′54″ E / 40.6305° N; 22.0983° E / 40.6305; 22.0983Координати: 40°37′50″ N; 22°05′54″ E / 40.6305° N; 22.0983° E / 40.6305; 22.0983
Историја
Раздобјемакедонско
Белешки за наоѓалиштето
Порталsxoliaristotelous.gr

Миески нимфеј (грчки: Το Νυμφαίο της Μίεζας) или Аристотелово училиште — храм на нимфите во древномакедонскиот град Миеза во Негушко, Егејска Македонија, денес во Грција.[1][2]

Светилиштето е откриено во месноста Извори, 2 км источно од градот Негуш и западно од селото Копаново во областа Сланица.[1] Според Плутарх во Нимфејот кај Миеза било училиштето на Аристотел, во кое три години учел Александар Македонски:

Аристотел и Александар во училиштето. Гравура на Шарл Лаплант, 1866 г.
Потоа, како место каде учителот и ученикот ќе работат и учат, тој им го определил Храмот на нимфите кај Миеза, во кој до денес на посетителите им се покажуваат камените седишта и сенчестите патеки на Аристотел...[3]

Во светилиштето има три природни пештери и двокатен портик со јонски столбови во облик на буквата П. Во вертикалните карпи се забележуваат лежиштата на покривопотпорните греди, е заднината на стоата,[1] во која Аристотел држал предавања за „етичките и политичките учења“,[3] изградена околу 350 г. п.н.е.[1]

Во 2012 г. нимфејот е прогласен за споменик на културата.[4] Денес крај остатоците од Нимфејот има културен центар со изложбена сала, просторија за состаноци и ресторан.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Η σχολή του Αριστοτέλους στα Ισβόρια Νάουσας“. Δήμος Νάουσας. Посетено на 31 мај 2016.
  2. „School of Aristotle“. School of Aristotle. Посетено на 31 мај 2016.
  3. 3,0 3,1 Плутарх. Животот на Александар.
  4. „ΥΑ ΥΠΠΟΤ/ΓΔΑΠΚ/ΑΡΧ/Α1/Φ17/55576/2783/12-6-2012 - ΦΕΚ 204/ΑΑΠ/14-6-2012“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 9 јули 2018.
  5. Културен центар — Аристотелово училиште (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]