3Д моделирање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ротирачки 3Д-модел на куќа од видеоигра

3Д-моделирање — процес на создавање математичка репрезентација на некој тродимензионален објект. Она што настанува се нарекува 3Д-модел.