Прејди на содржината

Иван Ларионов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иван Петрович Ларионов

Иван Петрович Ларионов (23 јануари 1830 во Перм22 април 1889 во Саратов) — руски композитор, книжевник и фолклорист. Во 1860 ја искомпонирал прочуената песна „Калинка“, која често, но погрешно се смета за руска народна песна.

Иван Ларионов се родил во благородничко семејство во Перм на 23 јануари 1830 г.[1] Учел музика во Москва. Подоцна учел воено училиште и учествувал во ученичкиот хор, каде бил мошне успешен пејач, па така станал и диригент на тој хор. Потоа служел како офицер во пешадиски полк, и за тоа време искомпонирал неколку романси.

Починал од рак на желудник на 22 април 1889 г.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]