Прејди на содржината

Стоматологија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стар стоматолошки стол во Пионерскиот западен музеј во Шамрок (Тексас)

Стоматологија или забарствомедицинска наука и практична вештина што се занимава со превентива и лекување на болестите на устата, забите и ткивата на лицето.

Забарството како мотив во книжевноста[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антон Чехов, Изабране приче. Рад, Београд, 1980, стр. 66-70.