Флисингски

Координати: 76°42′07″N 69°05′28″E / 76.70194° СГШ; 69.09111° ИГД / 76.70194; 69.09111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитска слика на Флисингски.

Флисингски (руски: Мыс Флиссингский) — ’рт на Северниот Остров на архипелагот Нова Земја, Русија. Се смета за најисточната точка на Европа сметајќи заедно со островите.

’Ртот го открил холандскиот морепловец Вилем Баренц во 1596 г. во потрагата по Северниот морски пат до Азија. Наречен е по холандскиот град Флисинген и изворниот назив гласел „Влисингер Хофт“ холандски: 't Vlissinger Hooft.

’Ртот неколку километри од засолништето во кое Баренц и неговата посада ја поминале зимата 1596–97 г. и каде починал следната година. На местото е подигнат крст во негова чест.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gehoord in het radioprogramma Braakland op radio 1 België (VRT), 26 февруари 2014 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

76°42′07″N 69°05′28″E / 76.70194° СГШ; 69.09111° ИГД / 76.70194; 69.09111