Атомска физика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Атомска физика е гранка на физика која истражува атом. Првично атомска физика се занимаваа со нуклеарна физика и беше синоним за физиката на атомското јадро.

Истакнати атомски физичари[уреди | уреди извор]