Дервентски папирус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Парчиња од Дервентскот папирус
Дервентскиот папирус изложен во Археолошкиот музеј во Солун

Дервентски папирус — древен папирус, пронајден во 1962 г. во некрополата на древномакедонскиот град Лете на месноста Дервент, кај селата Ајватово и Лагиново, Солунско, Егејска Македонија. Се смета за најстариот зачуван ракопис во цела Европа и датира од времето на кралот Филип II Македонски.

Своевремено е означен како еден од големите скандали во науката, во кој се обвинети дузина грчки стручњаци дека одбиваат јавно да го претстават, цели 44 години откако е пронајден. Денес тој конечно е објавен.

Папирусот кој датира од околу 340 г. п.н.е. е од огромно значење за многу науки и претставува најстара преживеана книга на европската цивилизација и препис на оригинално дело од V век п.н.е.[1] Составен е од фрагменти на коментари за една песна опишана како орфејски.

Денес ракописот се чува во Археолошкиот музеј во Солун.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Derveni Papyrus: An Interdisciplinary Research Project“. Harvard University, Center for Hellenic Studies. Архивирано од изворникот на 2017-07-30. Посетено на 2021-10-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]